Panama 3. septembra (TASR) - Panamský prezident Martin Torrijos dnes odpálením nálože slávnostne otvoril projekt rozšírenia Panamského prieplavu, ktorý spája Atlantický s Tichým oceánom. Ambiciózny projekt má zdvojnásobiť kapacitu 93 rokov starej vodnej cesty dlhej 80 kilometrov.
Vyše 40.000 ľudí vrátane zahraničných hostí ako sú exprezident USA Jimmy Carter a kolumbijský prezident Alvaro Uribe sledovalo, ako prvá nálož odpálila časť kopca pri prieplave. Počas expanzie pridajú k terajším dvom vzdúvadlám ďalšie dve, čo umožní obojsmernú prevádzku a prechod širším lodiam s väčším nákladom.
Rozšírenie Panamského prieplavu má stáť približne 5,25 miliardy dolárov (129,5 mld. Sk) a jeho ukončenie sa plánuje na rok 2015. Panamskí voliči projekt vlani schválili v referende jasnou väčšinou. Podľa kritikov sa však finančné prínosy pre zadlženú krajinu neodrazia na živote chudobného obyvateľstva.
Panamský prieplav otvorili 15. augusta 1914 po desaťročnej výstavbe, pri ktorej zahynuli desaťtisíce ľudí. Tento stavebný "zázrak" prevádzkovali vyše 85 rokov Spojené štáty, čo bola podmienka Washingtonu pre podporu nezávislosti Panamy od Kolumbie.
Panama získala kontrolu nad prieplavom 31. decembra 1999. Viedla k tomu dohoda z roku 1977, ktorú s otcom súčasného panamského prezidenta, vojenským lídrom Omarom Torrijosom podpísal práve Jimmy Carter.
Dôležitou vodnou cestou v súčasnosti prechádzajú približne štyri percentá svetového tovaru. Ročne sa ním preplaví 13-14 tisíc lodí. Asi dve tretiny ich nákladu smerujú do alebo z USA, druhým najväčším používateľom je Čína. Práve nárast obchodu medzi týmito dvoma krajinami v posledných rokoch viedol k väčšiemu dopytu po využívaní Panamského prieplavu.