Fajčiari sú náchylnejší na Alzheimerovu chorobu a iné formy získanej demencie, než nefajčiari alebo ľudia, ktorí fajčiť prestali. Tvrdia to holandskí výskumníci.
Doktorka Monique Bretelerová z Erazmovho medicínskeho centra v holandskom Rotterdame s kolegami tvrdí, že 50 percent fajčiarov vo veku nad 55 rokov má väčšiu pravdepodobnosť získať niektorú z foriem demencie, než nefajčiari v rovnakom veku.
Za demenciu môže gén APOE4 a fajčenie
Bretelerová s kolegami pozorovala takmer 7000 ľudí starších než 55 rokov až sedem rokov. Podľa časopisu Neurology počas tejto doby získalo demenciu 706 ľudí.
Demenciu zapríčiňuje gén APOE4 zvaný aj apolipoproteín E4. Fajčenie nemalo žiaden vplyv na už existujúcu hrozbu Alzheimerovej choroby u ľudí, ktorí boli nositeľmi génu APOE4. Osoby bez tohto génu mali však o 70 percent vyššiu šancu, že budú mať Alzheimera, ak fajčia.
"Zhrdzavené" cievy
Fajčenie môže zapríčiniť menšie mozgové príhody, ktoré poškodzujú mozog a zapríčiňujú demenciu, tvrdí Bretelerová.
"Zvyšuje sa aj pravdepodobnosť kôrnatenia ciev mozgu, čo má tak isto súvis s demenciou," pokračuje výskumníčka.
"Ďalšou príčinou by mohol byť oxidatívny stres, ktorý poškodzuje bunky krvných ciev, čo môže viesť ku kôrnateniu tepien. Fajčiari zažívajú silnejší oxidatívny stres, než nefajčiari a silnejší oxidatívny stres zažívajú aj pacienti s Alzheimerovou chorobou."
Oxidatívny stres je proces príbuzný korózii, chemické reakcie pri ňom poškodzujú DNA.
Autor: zh