Basra. Britskí vojaci sa dnes začali sťahovať zo svojej poslednej základne v centre mesta Basra na juhu Iraku. Informovali o tom poslanci a predstavitelia citovaní agentúrami.
Asi 550 vojakov v rozmiestnených v tamojšom paláci sa presúva do tábora na leteckej základni na okraji mesta, kde je asi 5000 iných vojakov. Palác v Basre - druhom najväčšom irackom meste - bol postavený pre bývalého diktátora Saddáma Husajna. Okrem britských vojakov na základni sídlili aj diplomati.
Britské ministerstvo obrany nemohlo bezprostredne potvrdiť podrobnosti operácie, predstaviteľ vlády citovaný agentúrou AP však povedal, že vláda Gordona Browna o presune vie.
Bez presných detailov
"Vždy sme mali v úmysle znížiť počet vojakov v Basre", keďže iracká armáda a polícia sú pripravené zvládnuť úlohy pri zaisťovaní bezpečnosti, povedal hovorca Downing Street za podmienky zachovania anonymity.
Presun potvrdil aj zdroj ministerstva citovaný agentúrou Reuters. "Vojaci odchádzajú," povedal.
Britský vojenský hovorca v Basre, major Mike Shearer novinárom povedal, že presné detaily nemôže zverejniť. "Môžem potvrdiť, že operácia prebieha, ale žiadne ďalšie podrobnosti neposkytneme," uviedol.
Stiahnutie je krokom k odovzdaniu kontroly nad provinciou Basra irackým bezpečnostným silám a k prípadnému stiahnutiu britských vojakov z Iraku.
Stiahnutie bolo očakávané
Stiahnutie malej a zraniteľnej posádky z mesta sa dlho očakávalo. Odchod vojakov znamená koniec britskej prítomnosti vo výbušnom meste - po prvý raz od Spojenými štátmi vedenej invázie do Iraku, ktorá na jar 2003 zvrhla režim Saddáma Husajna.
Nedeľník Sunday Timer informoval, že Británia pripravuje odovzdať Iračanom kontrolu nad provinciou už v októbri, čo by umožnilo stiahnutie väčšiny britských vojakov z krajiny.
V ostatnom čase sa zintenzívnili útoky šiitských militantov na britských vojakov. Na juhu Iraku ich tento rok zahynulo 41, čo je najvyšší počet obetí od prvého roku vojny.
Basra je strategicky mimoriadne dôležitá ako centrum južných ropných polí, ktoré sú zdrojom takmer všetkých príjmov irackej vlády. V oblasti dochádzalo k bojom medzi súperiacimi šiitskými skupinami -vrátane stúpencov radikálneho klerika Muktadu as-Sadra, Najvyššej irackej islamskej rady a menšej strany Fadhíla -, hlavne o politickú nadvládu a o kontrolu nad ilegálnym obchodom s ropou.
Miestni obyvatelia hovoria, že momentálne je medzi skupinami relatívny pokoj, panujú však obavy, že po stiahnutí Britov sa násilnosti medzi frakciami opäť zintenzívnia.