Jeruzalem. Blízkovýchodný vyslanec Tony Blair pricestuje tento týždeň do Izraela a na palestínske územia na rokovania s tamojšími lídrami. Ako dnes oznámil jeho hovorca, návšteva sa uskutoční pred konferenciou sprostredkovateľov.
Kvarteto podporuje tzv. cestovnú mapu - mierový plán z roku 2003, ktorý predpokladá vytvorenie palestínskeho štátu. Jeho realizácia sa však nikdy nedostala za prvú etapu.
Úlohu sprostredkovateľa kvarteta prijal Blair po odstúpení z premiérskeho postu. Región krátko navštívil koncom júla. Jeho predchodca, bývalý šéf Svetovej banky James Wolfensohn, rezignoval v roku 2005.
Abbás: S Olmertom nerokujeme o trvalom riešení izraelsko-palestínskej otázky
Palestínsky premiér Mahmúd Abbás dnes oznámil, že aj keď s izraelským premiérom Ehudom Olmertom diskutujú na svojich pravidelných stretnutiach o veľkom množstve problémov, nerokujú o trvalom riešení izraelsko-palestínskej otázke.
"Nemôžem povedať, že sú to rokovania, ale otázkami konečného štatútu sa na stretnutiach zaoberáme," spresnil Abbás na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Javierom Solanom, ktorý je na návšteve Ramalláhu, mesta na západnom brehu rieky Jordán.
Podľa správ médií na stretnutiach - posledné sa zatiaľ konalo v utorok - Abbás a Olmert diskutujú o princípoch dohody, ktorú predstavia na medzinárodnej konferencii o izraelsko-palestínskom konflikte, naplánovanej na tohtoročnú jeseň.
Solana na dnešnej tlačovej besede uviedol, že zámerom jeho najnovšej návštevy Blízkeho východu je posunúť vpred izraelsko-palestínsky mierový proces.
Séria dôležitých fór
V nasledujúcich mesiacoch sa podľa jeho slov uskutoční séria dôležitých fór, na ktorých sa bude debatovať o mierovom procese. Ten uviazol po vypuknutí druhého palestínskeho povstania v septembri 2000.
Solana dodal, že kvarteto pre Blízky východ, pozostávajúce z USA, Ruska, EÚ a OSN, sa v decembri stretne s členmi Ligy arabských štátov. "Vďaka týmto aktivitám sa môže mierový proces pohnúť dopredu a zníži sa tlak na Palestínčanov," dodal.
Abbás vyhlásil, že jeho dnešné rozhovory so Solanom sa zameriavali na situáciu v pásme Gazy, ktoré sa v polovici júna dostalo pod kontrolu islamského radikálneho hnutia Hamas, keď počas zúrivých päťdňových bojov vyhnalo vojakov lojálnych prezidentovi Abbásovi.
Prezident uviedol, že nebude žiadny dialóg s Hamasom, kým hnutie nezmení následky prevzatia moci v Gaze.
Abbás reagoval na dobytie Gazy Hamasom tak, že rozpustil vládu národnej jednoty vedenú Hamasom a namiesto nej vymenoval novú administratívu so sídlom na západnom brehu Jordánu, ktorú riadi medzinárodne uznávaný ekonóm Salám Fajjád. Musí ju však ešte schváliť parlament.
Solana uviedol, že v ekonomickej, politickej a bezpečnostnej podpore Abbása a Fajjádovej administratívy, bude EÚ ďalej pokračovať najmenej do decembra.