Dakar 1. septembra (TASR) - Silné záplavy po prívalových dažďoch postihli viac ako 130.000 ľudí v siedmich krajinách západnej Afriky. Ako dnes oznámila OSN, najviac zasiahnuté sú chudobné štáty Burkina Faso, Mali a Mauritánia.
Od júla, keď sa povodne začali, v Mali a Mauritánii zasiahol živel vyše 60.000 ľudí, vo vnútrozemskej Burkine Faso je to približne 20.000 osôb, oznámila na svojej internetovej stránke Kancelária pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA).
Záplavy zasiahli aj Niger, Gambiu, Senegal a vojnou postihnutú Libériu.
Povodne zničili domy, zásoby potravín a tovaru, okrem toho znečistili zdroje vody a nechali tisícky ľudí bez strechy nad hlavou, vystavených hrozbe vodou šírených chorôb, napríklad cholere.
Doteraz o medzinárodnú pomoc požiadala len vláda Mauritánie, kým v Mali a Nigeri úrady žiadali o pomoc miestne tímy OSN, uviedla OCHA.
V Mauritánii, kde podľa predstaviteľov civilnej ochrany živel postihol okolo 30.000 ľudí v meste Tintan na juhovýchode krajiny, silné dažde v uplynulých dňoch zasiahli aj susedné osady. V meste Barkeol za uplynulé tri dni potopa zničila viac ako 100 domov.
"Sme izolovaní, pretože všetky cesty do oblasti sú nepriechodné. Obyvatelia Barkeolu sú ohrození," povedal regionálny prefekt Hacen Ould Ahmed.
Katastrofa zasiahla zvyčajne vyprahnutú oblasť Sahel, južne od Sahary, kde mnohé domácnosti majú už dlhodobo problémy zohnať potraviny.
Potreba poskytnúť útočisko obetiam záplav môže pre postihnuté krajiny predstavovať nezvládnuteľnú záťaž. V západnej Afrike sa nachádza niekoľko z najmenej rozvinutých a najchudobnejších krajín sveta.