Priština 12. apríla (TASR) - Veliteľ mierovej jednotky KFOR Thorstein Skiaker a juhoslovanský generál Ninoslav Krstič dnes podpísali dohodu o návrate juhoslovanských jednotiek do ďalšej časti nárazníkovej zóny okolo Kosova. V Prištine to oznámil hovorca KFOR.
Podľa dohody sa môžu jednotky Belehradu vrátiť do sektora D na severovýchode hraníc medzi provinciou a zvyškom Srbska, ale bez ťažkých zbraní. Ich hlavnou úlohou bude odstraňovanie mín. Jednotky Belehradu nemajú povolený vstup do celej päť kilometrov širokej zóny, k hraniciam Kosova sa môžu priblížiť na vzdialenosť jedného kilometra.
Podľa agentúry Tanjug by mohli jednotky do oblasti vstúpiť v piatok. Uvoľnenie sektora D pre juhoslovanské ozbrojené sily NATO oznámilo v utorok s tým, že rozhodnutie vstúpi do platnosti dnes.
Zóna je rozdelená do piatich sektorov (A, B, C-východ, C-západ, D). NATO čiastočný návrat juhoslovanských a srbských jednotiek do zóny po prvý raz povolilo 8. marca s cieľom zastaviť prenikanie albánskych rebelov do Macedónska. Vládne jednotky do sektora C-východ na južnom okraji pásma o rozlohe 25 kilometrov štvorcových vstúpili 14. marca. Neskôr, 25. marca, vládne jednotky prenikli do sektora A v oblasti mesta Merdare a C-západ na hraniciach provincie s Čiernou Horou. Sektor B - v oblasti mesta Bujanovac, ktorá je centrom aktivít albánskych ozbrojencov - zostáva pre juhoslovanské jednotky stále uzavretý.
Pozemná bezpečnostná zóna (GSZ) bola popri hraniciach Kosova vytvorená v júni 1999 po skončení kosovského konfliktu s cieľom zabrániť priamemu kontaktu medzi armádou JZR a mierovou jednotkou KFOR, ktorá v Kosove v provincii zaujala pozície po stiahnutí vládnych síl - vtedy ovládaným režimom Slobodana Miloševiča.
Do oblasti mali povolený vstup len slabo vyzbrojené oddiely srbskej polície, čo využívali albánski rebeli, ktorí v oblasti obsadili viacero dedín.