BRUSEL 31. augusta (SITA/Reuters) - Európska únia (EÚ) chce prehĺbiť vzťahy v energetickej oblasti so susednými štátmi vo východnej Európe, Severnou Amerikou a Blízkym východom. EÚ sa tak snaží dosiahnuť diverzifikáciu zdrojov energie a túto otázku zaradila medzi najhlavnejšie body programu na prvom stretnutí v Bruseli so všetkými 15 susediacimi štátmi a predstaviteľmi Palestíny v rámci svojej Európskej susedskej politiky, ktorá funguje už tretí rok.
"V budúcnosti sa chceme zamerať na užšie vzťahy v oblasti energetiky s niektorými krajinami," uviedla eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Jednou z myšlienok je vytvorenie "regionálnej energetickej charty", ktorá by vytýčila rámec vzťahov medzi EÚ a jej susedmi, ešte predtým si však EÚ vypočuje názory krajín, ktoré sa na tejto konferencii zúčastnili. Európska susedská politika je prvým krokom k získaniu členstva v EÚ a štátom ponúka podporu v oblasti politických a ekonomických reforiem. Líbya, Bielorusko a Sýria, krajiny uchádzajúce sa o tento program, sa na konferencii zúčastnia ako pozorovatelia.
Európska susedská politika zahŕňa Alžírsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Egypt, Gruzínsko, Izrael, Jordánsko, Libanon, Líbyu, Moldavsko, Maroko, Palestínu, Sýriu, Tunisko a Ukrajinu. Rusko, dôležitý dodávateľ ropy a plynu, nie je do tohto programu zahrnuté a má s EÚ uzavretú samostatnú dohodu o partnerstve.