Moskva 31. augusta (TASR) - Rusko bude akceptovať rozdelenie juhosrbskej provincie Kosovo v prípade, ak sa na tom dohodnú Belehrad a kosovská albánska väčšina. Uviedol to dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
"Rokovania pokračujú so sprostredkovaním trojky Ruska, Európskej únie a Spojených štátov. Cieľom je pomôcť obom stranám dosiahnuť dohodu a my podporíme čokoľvek, na čom sa dohodnú," povedal Lavrov pre agentúru Reuters po otázke, či by Moskva súhlasila s rozdelením Kosova.
Rusko je proti Západom podporovanému plánu vyslanca OSN, ktorý by dal Kosovu faktickú nezávislosť pod medzinárodným dohľadom. Trojici diplomatických sprostredkovateľov vytvorili po tom, ako Moskva zablokovala prijatie plánu v Bezpečnostnej rade OSN.
Zástupca EÚ v "trojke" tento mesiac uviedol, že o rozdelení Kosova možno uvažovať, ak sa na tom dohodnú obe strany. Rusko doteraz svoj postoj k tejto otázke oficiálne nevyjadrilo.
Predstavitelia Srbska i kosovských Albáncov uvádzali, že sú proti deleniu územia Kosova. Neobjavil sa však tiež nijaký náznak toho, že dospejú k dohode na budúcom štatúte provincie.