Kuala Lumpur 31. augusta (TASR) - Malajzia dnes oslavovala 50 rokov nezávislosti tancom a slávnostnými prehliadkami, ktoré mali preukázať národnostnú jednotu krajiny, čo kontrastuje s rastúcimi obavami zo zhoršovania etnických vzťahov a menšinových práv.
Približne 100.000 etických Malajcov, Číňanov a Indov sa zhromaždili v metropole na Námestí slobody, kde prvý malajzijský premiér Tunku Abdul Ráhman oznámil 31. augusta 1957 nezávislosť od Británie.
Premiér Abdulláh Ahmad Badáwí v prejave uviedol, že krajina zatiaľ nezvíťazila v boji za splnenie cieľov nezávislosti, hoci dosiahla mimoriadny hospodársky pokrok a prosperitu pre takmer všetkých. Vyhlásil tiež, že Malajzia sa bude naďalej držať konceptu jednoty a spravodlivosti pre všetkých občanov.
Mnohí pozorovatelia však poukazujú na to, že v Malajzii sa zjavne rozpadá národnostná jednota v dôsledku uprednostňovania väčšinových Malajcov a rastúceho vplyvu konzervatívneho islamu. Tieto tendencie podľa čínskej a indickej menšiny narúšajú ústavné práva, sekulárnu vládu a slobodu vyznania.
Malajskí moslimovia tvoria 60 percent z 26-miliónového obyvateľstva Malajzie. Číňanov je v krajine 25 percent, Indov 10 percent a zvyšok populácie patrí k iným menšinám.
V čase získania nezávislosti boli Malajci najchudobnejšou a najzaostalejšou skupinou v krajine. Program pozitívnej diskriminácie spustený v roku 1971 im však dal mnohé privilégiá pri uchádzaní sa o prácu, vo vzdelávaní, podnikaní, bývaní, pôžičkách či štátnych zákazkách.
Tento program zvýšil nespokojnosť menšín a dokonca aj Malajci sa sťažujú, že je prínosom len pre ľudí blízkych vládnucej strane. "To, čo nás rozdeľuje, sa stalo viac zdôrazňovaným ako to, čo nás spája," uviedlo vo vyhlásení Kresťanské združenie Malajzie.