LONDÝN 30. augusta (SITA/AFP) - Bývalý pakistanský premiér Naváz Šaríf vo štvrtok vyhlásil, že sa 10. septembra vráti späť z núteného exilu, ktorý prežil takmer sedem rokov v Saudskej Arábii a Veľkej Británii. Šarífovým cieľom je "pustiť sa do rozhodujúcej bitky" s prezidentom Parvízom Mušarráfom, kľúčovým spojencom Spojených štátov v boji proti terorizmu. V posledných mesiacoch však podpora Mušarráfovi výrazne poklesla.
Protesty proti odvolaniu predsedu Najvyššieho súdu Muhammada Čaudryho spustili v marci najhoršiu vnútropolitickú krízu po tom, ako moc v krajine v roku 1999 prevzal generál Mušarráf. Čaudryho odvolal Mušarráf pre údajné zneužívanie funkcie. Najvyšší súd však 20. júla jednomyseľne Mušarráfov postup označil za protiprávny a hlavného sudcu krajiny opäť dosadil do funkcie.
Šaríf, ktorý bol premiérom v rokoch 1990-1993 a 1997-1999, odsúdil navrhovanú politickú dohodu medzi Mušarráfom a bývalou premiérkou Benazír Bhuttovou a označil ju za "pre krajinu zlú a veľmi nešťastnú". Podľa Šarífa Mušarráf je v koncoch a nikto by sa nemal z osobných pohnútok pokúšať zachrániť jeho potápajúcu sa loď.
Naváz Šaríf v roku 1998 vymenoval Mušarráfa za hlavného veliteľa pakistanskej armády, no obaja sa dostali do sporov po konflikte s Indiou pre región Kašmír, na ktorý si obe krajiny robia nárok. Šaríf sa vtedy pokúsil Mušarráfa odvolať, pretože ho podozrieval z prípravy prevratu. Armáda však zasiahla a po nekrvavom puči Šaríf odstúpil a v roku 2000 ho poslali do exilu do Saudskej Arábie a neskôr do Londýna.