LONDÝN. Kedysi platilo, že ak chcel politik vyzerať na verejnosti dobre, stačilo mu pobozkať dieťa. Vytvorenie dobrého dojmu si však v súčasnosti vyžaduje oveľa viac námahy.
Od vysvalovaného a polonahého ruského prezidenta Vladimíra Putina chytajúceho ryby, až po vyletneného francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v kanoe, fitnes a akcia sú u politikov na dennom poriadku.
Postavte sa k tomu správne a úspech je zaručený. Putinove idylické fotografie z prírody sa podľa ruskej tlače stali hitom medzi voličkami a podľa všetkého brnkli na strunku aj svetovej homosexuálnej komunite.
Prežeňte to a pohár toho, čo sú voliči schopní uniesť, pretečie.
Liposukcia vykonaná grafikom Francúzsky magazín Paris Match, ktorý zverejnil fotografie Sarkozyho v kanoe, bol konkurenčným časopisom obvinený z retušovania a zmazania „pneumatík" 52-ročného prezidenta. To všetko len preto, aby vyzeral viac fit.
Paris Match, ktorý vlastní Sarkozyho blízky priateľ, retuše nekomentoval. Prezidentova kancelária však odmietla, že by magazín o retuš brucha žiadala.
Vľavo: fotografia Reuters, vpravo: retušovaná fotka Paris Match
Či už táto francúzska miniaférka bude mať nejaké politické dôsledky alebo nie, je jedno. Avšak tí, ktorí sa živia vytváraním imidžu známym osobnostiam tvrdia, že Sarkozyho retušované telo nezastaví vzrastajúci priemysel, ktorého účelom je vylepšovanie imidžu politikov.
Dobrý obchod „Existuje rastúci priemysel veľmi vplyvných, veľmi mocných agentúr, hlavne PR agentúr, ktoré zamerali svoje schopnosti vytvárania toho správneho imidžu a propagandy na neobyčajné ciele, vrátane politikov," tvrdí Mark Borowski, šéf agentúry Borowski PR, ktorá sa stará aj o niekoľkých klientov z politiky.
„Amerika zdokonalila politickú propagandu vďaka televízii v 50-tych a 60-tych rokoch, napríklad spôsobom akým bol predávaný imidž prezidenta Kennedyho. Iné krajiny sa tomu začínajú učiť hlavne kvôli internetu a sile fotografií."
VIDEO: Mladý John F. Kennedy na predvolebnom turné
Časté fotografovanie amerického prezidenta Billa Clintona počas rekreačného behu nebolo bezdôvodné. Tento trend udržuje prezident George W. Bush a aj sám Sarkozy.
Niekto je mladý a svieži, iný sa o to pokúša Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, mediálny magnát, ktorý pozná moc televízie, sa nechával pred sedemdesiatkou na pláži často fotografovať s rozopnutou košeľou. Priznal, že má lifting a vlasové transplantáty, aby si udržal mladícky vzhľad.
Keď sa v Británii v roku 1997 ujal postu premiéra Tony Blair, nastolil novú éru. V porovnaní s niektorými z jeho predchodcov prezentoval mladú a aktívnu osobnosť. Pochybnosti však neskôr vyvolali jeho fotografie, na ktorých bol v plavkách na lodi. Ku koncu Blairovho funkčného obdobia bola britská verejnosť prejedená jeho vystupovaním na verejnosti v spoločnosti mnohých celebrít. Jeho nástupca Gordon Brown profitoval z menej opozeranej tváre a viac domáckeho štýlu života.
Putin ako vzor? „Nemyslím si, že je dobrým nápadom ak politici pózujú pre fotografov polonahí," tvrdí Dylan Jones, šéfredaktor pánskeho módneho časopisu GQ.
„Ale ak sú načapaní na dovolenke, ich obrazu v spoločnosti rozhodne neuškodí ak vlastnia telo, za ktoré sa občania ich krajín nemusia hanbiť. Bol by som radšej, keby mala naša hlava štátu telo ako Putin... Ukazuje to jeho disciplínu."
Putinova drsnosť na jednej z fotiek, ktoré novinárom poskytol Kremeľ, sa v Rusku môže stretnúť s úspechom. Vlastnosti ako sila a nezlomnosť sú u Rusov vysoko cenené.
Dzurinda ako cyklista, Gašparovič ako pretekár a Fico ako žienka domáca Na Slovensku patria medzi mediálne najznámejších športovcov spomedzi politikov pravdepodobne bývalý premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a jeho spolustraník Ivan Mikloš. Obaja sa venujú cyklistike, Dzurinda si rád aj zabehá. Ako cyklista sa začína prezentovať aj minister pôdohodpodárstva Miroslav Jureňa.
Minister obrany František Kašický často v maskáčoch reprezentuje svoj rezort. Premiér Robert Fico sa na tohtoročnej oslave Medzinárodného dňa žien nechal odfotografovať ako vešia záclony.
Polonahé telá politikov si v slovenských médiách zatiaľ svoje miesto nenašli. Menšie pobúrenie však spôsobili vysmiate fotografie prezidenta Ivana Gašparoviča z júlových pretekov automobilov do vrchu na Pezinskej Babe, kde mu ako pretekárovi robilo garde hneď niekoľko mladých dievčat.
Nastaviť si zrkadlo Experti tvrdia, že problémy môžu nastať, ak sa politici snažia tváriť ako niečo, čo nie sú.
„Verejnosť má obrovský talent zbadať, či je niekto tým, za koho sa vydáva, alebo nie," povedal Rasheed Ogunlaru, ktorý vlastní v Londýne konzultačnú firmu.
„Politik by mal dbať o to, aby jeho výzor zodpovedal tomu, kým naozaj je. Ak sa mu to nepodarí, môže mu to veľmi uškodiť."
Bývalý kandidát na amerického prezidenta John Kerry, vysoký atletický vojnový veterán z Vietnamu, ktorý sa rád venuje športom ako napríklad bicyklovaniu si poškodil počas prezidentskej kampane. Pokúšal sa pôsobiť tak, že sa v americkom futbale vyzná až príliš.
„Je škoda, ak sú bábkarovi vidno nitky, ktorými manipuluje s bábkami," hovorí PR riaditeľ Borkowski.
„V súčasnosti máme veľmi náročnú verejnosť a médiá. Politikovi môže uškodiť, ak sa od neho očakáva istý odstup a on si ho napríklad fotografiami neudrží. Avšak každý, kto vystrčí hlavu ponad múr musí očakávať, že môže byť aj zostrelený."
Autor: zh