Nemecká kancelárka Angela Merkelová a japonský premiér Šinzo Abe vyzvali tiež na úzku spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu.
Obe krajiny presadzujú plán na zníženie množstva emisií skleníkových plynov o 50 percent do roku 2050. Podľa Merkelovej bude Japonsko zohrávať ústrednú úlohu v tomto úsilí ako hostiteľ budúcoročného summitu priemyselne vyspelých štátov G8.
"Stále očakávame zložité rokovania v dobe do ďalšieho summitu... a očakávame, že japonská vláda bude zohrávať veľmi dôležitú úlohu," povedala Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s Abem.
Pokiaľ ide o oblasť bezpečnosti, japonský premiér uviedol, že bude presadzovať predĺženie misie jeho krajiny v Indickom oceáne, ktorej úlohou je doplňovanie paliva a logistická podpora pre Američanmi vedené operácie v Afganistane. Táto misia vyprší 1. novembra.
Merkelová vyzvala Japonsko na pokračovanie podpory operácií v Afganistane a uviedla, že je dôležité, aby sa neustúpilo v boji proti terorizmu.
"Situácia môže byť zložitá, ale je potrebné jasne ukázať, akú pozíciu zastávame ako medzinárodné spoločenstvo, a ukázať tiež, že neustúpime pred teroristami," povedala.
Do Japonska pricestovala Merkelová po štvordňovej návšteve v Číne, kde na rokovaniach s prezidentom Chu Ťin-tchaom a premiérom Wen Ťia-paom poukázala na tamojšiu zlú situáciu v oblasti ľudských práv a rokovala o otázkach obchodu, ochrany životného prostredia a pirátstva v oblasti autorských práv.
Počas pobytu v Japonsku tiež kancelárka navštívi historické mesto Kjóto, kde bola pred desiatimi rokmi dosiahnutá súčasná dohoda o redukcii emisií skleníkových plynov.