Prezident USA George W. Bush dnes opäť dôrazne varoval pred stiahnutím amerických vojsk z Iraku. Takýto krok by podľa jeho slov mohol viesť k ovládnutiu Blízkeho východu extrémistami a ohrozeniu bezpečnosti samotných Spojených štátov.
"Ak by sme dovolili silám radikalizmu a extrémizmu vyhnať nás z Blízkeho východu, mohlo by to viesť k dramatickej transformácii regiónu, ktorá by vystavila nebezpečenstvu celý civilizovaný svet," vyhlásil Bush v prejave na zjazde amerických vojnových veteránov v Nevade. "Amerika neopustí Irak v čase núdze."
Dva týždne pred zverejnením s napätím očakávanej kľúčovej správy o situácii v Iraku sa prezident snažil poukázať na pokrok v bezpečnostnej oblasti. Tento pozitívny posun sa však podľa jeho slov prejaví v irackej politike až po určitom čase.
Zlyhanie v Iraku by viedlo k negatívnemu domino efektu a naopak: víťazstvo Iraku otvorí cestu pre rozvoj demokracie, ekonomický rozvoj, a upokojeniu celého regiónu. Takýto vývoj následne povedie k eliminácii síl teroru a nestability, tvrdí Bush, ktorý čelí v otázke Iraku skeptickému americkému Kongresu.
Jadrové zbrane v rukách Iránu môžu spôsobiť holokaust
Prezident Spojených štátov amerických George W. Bush v utorok zároveň varoval, že pokiaľ bude môcť Irán získať jadrové zbrane, Blízky východ sa ocitne pod hrozbou "jadrového holokaustu". Ako uviedol pred členmi organizácie vojnových veteránov, "aktívny vývoj technológie, ktorá môže viesť k jadrovým zbraniam, hrozí uvrhnutím regiónu už teraz známeho nestabilitou a násilím do tieňa jadrového holokaustu".
"Činnosť Iránu ohrozuje bezpečnosť národov všade a Spojené štáty zhromažďujú priateľov a spojencov, aby izolovali iránsky režim a zaviedli ekonomické sankcie. Budeme čeliť tomuto nebezpečenstvu predtým, než bude neskoro," vyhlásil prezident USA. Ako uviedol vo svojom utorňajšom vyhlásení Biely dom, Irán tiež podľa Busha musí "ihneď" zastaviť všetku podporu bojovníkom v Iraku, ktorí útočia na tamojšie sily pod velením USA. Washington pritom opäť obvinil Teherán, že poskytuje výcvik, zbrane a inú podporu extrémistom v Iraku. "Iránsky režim musí zastaviť túto činnosť ihneď," uvádza sa v názve vyhlásenia. "Najdôležitejším a bezprostredným spôsobom, ako čeliť ambíciám al-Kájdy, Iránu a iných síl nestability a terorizmu na Blízkom východe, je vyhrať boj v Iraku," uviedol Biely dom.
Kanaďania a Európania podporujú vyslanie síl OSN do Iraku
Väčšina obyvateľov Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska podporuje uvažované vyslanie mierových síl Organizácie Spojených národov (OSN) do Iraku s cieľom dohliadať na prechod krajiny k demokracii. V utorok to uviedla kanadská prieskumná spoločnosť Angus Reid Strategies.
Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že najväčšia podpora vyslania jednotiek OSN do Iraku je medzi obyvateľmi Británie a Talianska, ktoré ako jediné zo zúčastnených krajín vyslali svojich vojakov do Iraku počas americkej invázie v marci 2003. Za mierovú misiu OSN je 80 percent Talianov a 79 percent Britov. Vo Francúzsku a Nemecku, ktoré viedli kampaň proti americkej invázii, podporuje túto myšlienku 74 a 62 percent opýtaných. Mierovú misiu podporuje aj 58 percent obyvateľov Kanady. Na prieskume vykonanom v období 26. júla až 11. augusta sa prostredníctvom internetových rozhovorov zúčastnilo 5075 dospelých osôb.
Prieskum sa uskutočnil v čase, keď USA vyvíjajú nátlak na OSN, aby sa vo väčšej miere podieľala na stabilizácii situácie v Iraku. Bezpečnostná rada OSN 10. augusta jednohlasne prijala rezolúciu, ktorá rozširuje misiu OSN v Iraku.
Autor: mš