Uvádza sa to v správe OSN, ktorá dnes odznela na medzinárodnej konferencii o klimatických zmenách vo Viedni.
"Energetická efektivita je najsľubnejším prostriedkom k redukcii skleníkových plynov z krátkodobého hľadiska," povedal pri prezentácii správy výkonný tajomník Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách (UNFCCC) Yvo de Boer.
Očakávané investície by mali smerovať najmä do výstavby elektrární, konštrukcie úspornejších vozidiel, či lepšej tepelnej izolácie budov. Tento vývoj by mal byť spojený s transformáciou na obnoviteľné energetické zdroje.
Podstatná časť investičných prostriedkov vo sfére energetickej efektívnosti by mala podľa OSN smerovať do rozvojových krajín, v ktorých existuje obrovský priestor predovšetkým v oblasti zavádzania čistejších technológií.
Podľa zistení expertov OSN budú na zastavenie ďalšieho zvyšovania množstva emisií v ovzduší a na boj z rôznorodými dôsledkami globálneho otepľovania v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí potrebné investície vo výške stoviek miliárd dolárov.
Do efektívneho boja so zmenami podnebia by sa do roku 2030 malo vynaložiť 1,1-1,7 percenta globálnych investícií. Aby v roku 2030 zostali emisie skleníkových plynov na súčasnej úrovni, bude podľa odhadov treba na tento účel vynaložiť 200-210 miliárd dolárov.