V pondelok to vyhlásil senátor Richard Lugar, popredný stúpenec odzbrojenia.
V roku 1991 podpísaná zmluva stanovuje stropy pre veľkosť ruských a amerických jadrových arzenálov a stala sa symbolom konca studenej vojny. Washington naznačil, že ju v roku 2009 nepredĺži, želá si ju však nahradiť modernejšou dohodou.
Lugar vyhlásil, že bez tejto zmluvy nebude existovať mechanizmus, ktorý by obom stranám umožňoval vzájomnú kontrolu dodržiavaní zmlúv o kontrole zbrojenia - a to v čase slabnúcej dôvery medzi Moskvou a Washingtonom.
"Spojené štáty a Rusko musia rozšíriť prvky zmluvy START, ktoré zabezpečujú verifikáciu a transparentnosť," povedal Lugar na moskovskej konferencii expertov na otázky kontroly zbrojenia. "Som znepokojený správami, že súčasťou americko-ruských rokovaní nie je diskusia o právne záväznej zmluve alebo o pokračovaní oficiálneho verifikačného režimu," dodal.
Rusko varovalo, že sa môže vrátiť do čias studenej vojny a namieriť svoje jadrové rakety na ciele v Európe, ak Washington bude pokračovať vo svojich plánoch na vybudovanie raketového štítu v Európe.
Ďalším prejavom napätia medzi USA a Ruskom je fakt, že Moskva odstúpila od plnenia zmluvy o konvenčných zbraniach, čo zdôvodnila - ako hovorí - vojenským posilňovaním NATO vo východnej Európe.
Lugar spolu s bývalým senátorom Samom Nunnom boli autormi programu spolupráce, na základe ktorého USA s Ruskom uplynulých 15 rokov spolupracovali na ničení zásob chemických a biologických zbraní.