Miliband sa vyjadril pre britskú rozhlasovú stanicu BBC deň po tom, ako kancelária premiéra Gordona Browna odmietla výzvu na časový plán stiahnutia vojakov. Miliband zdôraznil, že Británia prijme rozhodnutie týkajúce sa vojenských jednotiek v južnom Iraku nezávisle od Spojených štátov, ktorých sily sú rozmiestnené v irackom hlavnom meste Bagdad a jeho okolí. "Naše rozhodnutia vo veci Basry sa týkajú situácie v Basre, nie situácie v Bagdade," uviedol minister.
Britské rozhodnutie bude podľa Milibanda založené na "jasných cieľoch, jasných kritériách pre ich dosiahnutie a jednoznačných veliacich štruktúrach vychádzajúcich zo zhodnotenia situácie odborníkmi priamo v Iraku." Od začiatku tohto roka Británia stiahla 7 000 zo svojich vojakov v Iraku a v nasledujúcich týždňoch by sa malo vrátiť domov ďalších 500, ak Británia stiahne svoje sily z poslednej mestskej základne v centre Basry a presunie svoje zostávajúce sily na letisko na predmestí Basry.
Po invázii spojeneckých vojsk pod vedením Spojených štátov v roku 2003 bola Británia zodpovedná za bezpečnosť na juhu Iraku, odvtedy však odovzdala tri zo štyroch provincií do rúk irackých síl. Britskí predstavitelia tvrdia, že Londýn by do konca roka rád odovzdal kontrolu nad zostávajúcim územím miestnym jednotkám. Miliband odmietol predpovedať, koľko britských vojakov bude v Iraku na budúci rok.