SME

Prístup EÚ k Balkánu: Primálo cukru, priveľa biča

EÚ by podľa srbského ministra mohla okamžite zmeniť balkánske krajiny tým, že im povie, či môžu rátať s členstvom v únii.

(Zdroj: TASR/AFP - Ilustračné)

Európska únia by mohla okamžite zmeniť Balkán tým, že by udelila štatút kandidáta na členstvo krajinám, ktoré stále s istotou nevedia, či ich únia skutočne chce. Dnes to vyhlásil srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič.

Nedostatok jasných stimulov zo strany EÚ je prekážkou pre politické a hospodárske reformy, dodal Jeremič účastníkom Slovinského strategického fóra v letovisku Bled.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Asi 20 miliónov obyvateľov európskeho kontinentu, tu v našom regióne, čaká na signál: ide všetko ďalej ako zvyčajne, alebo budeme vyburcovaní vyhliadkou na nastávajúcu kandidatúru a členstvo?" povedal.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak ide všetko ďalej ako zvyčajne ... budeme mať zvyčajnú politiku prechodných štátov. Keďže budúcnosť nevábi, pravdepodobne zvíťazí minulosť," dodal.

Prístup EÚ podľa kritikov: Primálo cukru

Z krajín západného Balkánu sú Chorvátsko a Macedónsko kandidátmi na členstvo v EÚ. Bosna, Čierna Hora a Albánsko sú potenciálnymi kandidátmi - rovnako ako Srbsko, pokrok ktorého výrazne brzdí nevyriešená otázka štatútu Kosova a skutočnosť, že úrady nezatkli a nevydali do Haagu z vojnových zločinov obžalovaného generála Ratka Mladiča.

EÚ chce, aby sa členmi nakoniec stali všetky, stimuly sa však snaží vyvážiť podmienkami. Podľa niektorých kritikov Brusel používa príliš málo "cukru" a príliš veľa "biča".

SkryťVypnúť reklamu

"Ak nebudeme mať túto vyhliadku, vyhliadku skorého členstva, potom sa všetko zmení," povedal Jeremič, člen najviac proeurópskej strany v srbskej koaličnej vláde. "Všetky naše ekonomické stimuly sa postavia na hlavu. Ničivá izolácia vízových obmedzení, ktorá nad nami v súčasnosti visí ako hustá hmla, sa rozplynie," dodal.

Ignorácia problémov Kosova je recept na katastrofu

Šéf srbskej diplomacie dnes zároveň vyhlásil, že otázku budúceho štatútu Kosova treba riešiť v inom kontexte, aby sa prekonala stagnácia rokovaní.

"Keď k tejto téme nebudeme pristupovať v širšom kontexte európskej budúcnosti Balkánu, na konci roka budeme v rovnakej situácii ako v júli, to znamená, že nebudeme schopní dospieť ku kompromisnému riešeniu štatútu Kosova," povedal Jeremič.

SkryťVypnúť reklamu

Ignorovať zložitosť problému a odmietať pálčivé otázky všetkých zúčastnených strán je "receptom na katastrofu," varoval minister. Snahy o jednostranné uznanie nezávislosti Kosova proti vôli demokraticky zvolenej srbskej vlády "nie je dobrá myšlienka," dodal.

Alternatívou je podľa Jeremiča nájsť riešenie štatútu Kosova v kontexte rozširovania EÚ, ktoré nezničí vyhliadky na demokraciu v Srbsku a na západnom Balkáne.

Tadičova strana, Koštunicova strana

Jeremičovu Demokratickú stranu (DS), vedenú prezidentom Borisom Tadičom, vo voľbách ziskami vždy výrazne prekoná ultranacionalistická Srbská radikálna strana (SRS), ktorá využíva imidž Srbska ako pevnosti, ktorá hrdinsky kladie odpor ponižujúcim podmienkam Západu.

SkryťVypnúť reklamu

Stúpenci srbského premiéra Vojislava Koštunicu - nacionalistu, ktorý tvrdí, že NATO sa snaží v Kosove vytvoriť vlastný štát - varujú, že Srbsko by sa mohlo obrátiť EÚ chrbtom, ak by bolo prinútení vzdať sa Kosova.

Ahtisaari: EÚ nemôže dovoliť, aby sa z Kosova stal nový "zmrazený konflikt"

Európska únia nemôže dovoliť, aby sa Kosovo stalo ďalším "zmrazeným konfliktom" a ešte do konca roka by mala konať na základe návrhu na udelenie nezávislosti pod medzinárodným dozorom. Na fóre v slovinskom Blede to vyhlásil autor plánu Martti Ahtisaari.

"Je najvyšší čas prejsť od fázy riešenia konfliktu ku koncovke," povedal osobitný vyslanec OSN v nedeľu večer. "V opačnom prípade bude pretrvávať patová situácia, ale EÚ si nemôže dovoliť, aby sa z Kosova stal ďalší zmrazený konflikt. Nerobiť nič nie je riešenie," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Kosovo je a malo by byť najmä európskou záležitosťou," povedal Ahtisaari a vyzval, aby Európa v nastávajúcich mesiacoch zaujala konzistentný a jednotný postoj.

Šance na srbsko-albánsku dohodu vraj nulové

Jednotlivé členské štáty únie zatiaľ nie sú jednotné v otázke uznávania nového štátu bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Tú v júli zablokovalo Rusko hrozbou veta.

Mocnosti sa následne dohodli na novom kole rokovaní medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sprostredkuje "trojka" diplomatov z USA, Ruska a EÚ. Prvé nepriame stretnutie srbských a kosovskoalbánskych predstaviteľov sa uskutoční 30. augusta vo Viedni.

Podľa Ahtisaariho, ktorý 13 mesiacov sprostredkoval bezvýsledné rokovania medzi Belehradom a Prištinou, sú však šance na srbsko-albánsku dohodu nulové a riešenie by sa malo realizovať okamžite po tom, čo trojka najneskôr 10. decembra predloží svoju správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.

SkryťVypnúť reklamu

Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili 78-dňové nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zasiahla do konfliktu medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu. Kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti, čo však Srbsko odmieta a provincii ponúka veľmi širokú autonómiu.

Európska únia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 070
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 588
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 181
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 629
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu