Atény 25. augusta (TASR) - Archeológovia skúmajúci rozsiahlu starovekú pevnosť Midea v južnom Grécku objavili tajnú podzemnú chodbu, prostredníctvom ktorej mohli mať obyvatelia lokality v časoch nebezpečenstva prístup k vode.
Kamenná chodba datovaná do polovice 13. storočia pred n.l. sa tiahne pod masívnymi múrmi hradiska z mykénskej doby (1600-1200 pred n.l.) a pravdepodobne viedla k blízkemu zdroju pitnej vody, uviedla v piatok vedúca výskumu Katie Demakopuluová.
Výsledky výskumu potvrdzujú, že Midea, ležiaca približne 150 kilometrov južne od Atén, mala vybudovaný dômyselný prístupový systém k vode, podobne ako neďaleko ležiace súdobé centrá Mykény a Tíryns.
"Je to veľmi dôležitý objav, ktorý nás veľmi teší," povedala bádateľka. Chodba umožňovala ľuďom z Midey bezpečný prístup k pitnej vode aj v časoch nepriateľského útoku.
Midea, kontrolujúca strategickú cestu na severovýchode Peloponézu, bola osídlená už v neskoršej fáze mladšej doby kamennej v 5. tisícročí pred n.l. Prekvitala v mykénskej dobe a bola zničená pri zemetrasení a požiari koncom 13. storočia pred n.l.
Po týchto udalostiach palác upadol a stratil na význame. Stopy osídlenia tu však možno nájsť aj z archaickej doby gréckych dejín (7.-6. storočie pred n.l.), z rímskych i byzantských čias.
Na systematickom výskume v Midei pracujú grécki a švédski archeológovia od roku 1983.
2 dem