Bagdad/Washington 24. augusta (TASR) - Iracký premiér Núrí al-Malíkí bojuje o politické prežitie. Sekulárna strana bývalého predsedu vlády Ijáda Alláwího dnes ako tretí dôležitý koaličný partner oznámila definitívny odchod z kabinetu.
V USA si po prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a demokratoch vzali Malíkího na mušku aj spravodajské služby. Vedúci politici v Iraku nie sú podľa nich stále schopní riadiť krajinu.
V Bagdade Alláwího strana avizovala, že jej piati ministri chcú začiatkom budúceho týždňa oficiálne podať demisiu. Malíkího koalíciu ako prví opustili ministri podporujúci radikálneho šiitskeho duchovného Muktadu as-Sadra, neskôr nasledoval sunnitský Front irackej zhody. Viceprezident Tárik Hášimí, ktorého strana patrí k frontu, dnes vyhlásil: "Tiež nepociťujeme želanie vrátiť sa do tejto vlády."
Malíkí, podpredseda šiitskej strany Dawa, sa vlani stal šéfom vlády ako kompromisný kandidát s podporou USA. Dosiaľ sa 57-ročnému politikovi neporadilo zastaviť násilie v krajine ani pokročiť v procese zmierenia medzi náboženskými a národnostnými skupinami v krajine prijatím vyvažujúcich zákonov - napríklad o rozdelení ropného bohatstva.
Americké tajné služby podľa hodnotenia zverejneného vo štvrtok predpokladajú, že vláda v Bagdade bude v najbližších 6-12 mesiacoch vratkejšia. Bezpečnostná situácia sa podľa analytikov síce bude naďalej mierne zlepšovať, avšak násilie ostane na vysokej úrovni, pričom iracké sily nie sú schopné dostatočne pôsobiť bez vonkajšej pomoci.
Len pred niekoľkými dňami vyjadril Bush nespokojnosť s výsledkami irackej vlády, aj keď následne Malíkího obhajoval ako "dobrého človeka s ťažkou prácou". Predtým irackého prezidenta ostro kritizovali demokratickí senátori Hillary Clintonová a Carl Levin, ktorý je predsedom výboru pre ozbrojené sily. Obaja vyjadrili nádej, že iracký parlament nahradí Malíkího menej polarizujúcim politikom.