Londýn 23. augusta (TASR) - Londýnsky starosta Ken Livingstone sa dnes ospravedlnil za rolu svojho mesta na transatlantickom obchodovaní s otrokmi a vyhlásil, že metropola je svojou minulosťou stále poškvrnená.
Livingstone, známy svojou priamočiarosťou, sa len zriedkavo za niečo ospravedlňuje. K tomuto kroku ho však priviedlo prečítanie záznamov o brutálnom mučení otrokov v britských karibských kolóniách. A ako politik s prezývkou "Červený Ken", ktorú získal kvôli svojim ľavicovým názorom, starosta s pobúrením odsúdil rolu londýnskych korporácií pri financovaní obchodu s otrokmi.
"Môžete sa tam stále pozrieť a uvidíte inštitúcie, ktoré stále majú prospech z bohatstva vytvoreného otroctvom," vyhlásil Livingstone a cez obrovské okno radnice ukázal na zhluk mrakodrapov londýnskej finančnej štvrte. "Ako starosta sa v mene Londýna a jeho inštitúcií ospravedlňujem za ich rolu na transatlantickom obchodovaní s otrokmi," dodal na stretnutí s americkým aktivistom pre ľudské práva, reverendom Jesse Jacksonom.
Jackson vyhlásenie Livingstona privítal ako prelomové a dodal, že ospravedlnenia by mali viesť k vyplácaniu odškodného.
Livingstone odškodné priamo nespomenul, svojím dojímavým vyjadrením ľútosti však zašiel ďalej ako vtedajší premiér Tony Blair v marcovom vyhlásení k 200. výročiu prijatia zákona, ktorý obchodovanie s otrokmi zastavil. Blair vyjadril hlbokú ľútosť, nie však priame ospravedlnenie.
Livingstone si pestuje imidž politika, ktorý je na vlastnú päsť proti všetkým, často sa dostáva do sporov s americkým veľvyslancom a dokonca zvádza súboje aj s vlastnou stranou.
Jeho ospravedlnenie v mene mesta - spolu s požiadavkou, aby sa londýnsky pamätný deň zaviedol celoštátne - nadchlo dav, ktorý sa v radnici zišiel, aby si vypočul starostov prejav.
Livingstone oznámil, že Londýn si bude hrôzy otroctva pripomínať každý rok 23. augusta, na ktorý OSN vyhlásilo Medzinárodný deň spomienky na obchodovanie s otrokmi a jeho zrušenie.
Londýn mal na obchodovaní s otrokmi kľúčovú rolu, keďže zariaďoval, financoval a poisťoval mnohé lode, ktoré živý tovar prevážali na plantáže v Novom svete. Príjmy z obchodu prispeli k financovaniu výstavby londýnskych dokov.
Londýn nie je prvým mestom, ktoré sa za účasť na obchodovaní ospravedlnilo. Prístavné mesto Liverpool - jeden z najvýznamnejších európskych prístavov pre obchodovanie s otrokmi - sa oficiálne ospravedlnilo v roku 1999.