Budapešť 23. augusta (TASR) Maďarská garda, ktorej prví členovia zložia túto sobotu prísahu v Budapešti, nie je v Maďarsku jedinou pravicovou organizáciou, ktorá cvičí polovojenské oddiely. Píše o tom v dnešnej analýze maďarský ekonomický portál hvg.hu.
Takéto jednotky zvyčajne fungujú od seba úplne izolovane, zdôrazňuje portál, ktorý podrobne menuje existujúce gardy v Maďarsku.
Medzi nimi je Národná garda, ktorá usporiadala začiatkom júla festival v Gyáli, kde sa popri skupinách historických bojových umení prezentovali národné radikálne hudobné skupiny, ďalej je to Národná stráž Karpatskej domoviny, ale aj organizácia v župe Szabolcs-Szatmár-Bereg pod názvom Nemzeti Örsereg. Tá sa zviditeľnila v júni na demonštrácii v súvislosti s tým, že Rómovia vlani v októbri dobili na smrť učiteľa v Olaszliszke, ktorý svojím autom ľahšie zranil rómske dievčatko.
Podľa hvg.hu sa strana Jobbik založením Maďarskej gardy snaží o to, aby dostala pod kontrolu národné radikálne skupiny, a aby vyplnila uvoľnený priestor na krajnej pravici po radikálnej strane Istvána Csurku MIÉP, ktorá stratila vplyv. K tomu potrebuje prezentovať radikalizmus, čoho prostriedkom je aj zriadenie gardy.
Veľmi sinú legitimitu zapožičiava tejto polovojenskej organizácii tá skutočnosť, že na prísahe prvých členov gardy sa zúčastní jeden z exministrov obrany demokratického Maďarska Lajos Für z Antallovej vlády.
Portál získal informácie o tom, že gardu podporia aj György Budaházi, ktorý bol organizátorom blokády na Alžbetinom moste v roku 2002, kde požadovali prerátanie hlasov parlamentných volieb, a predseda Mládežníckeho hnutia 64 žúp László Toroczkai.
Aktivitami krajnej pravice môže utrpieť opozičný FIDESZ Maďarský občiansky zväz (FIDESZ). Pre získanie hlasov radikálne pravicových voličov bude musieť totiž urobiť omnoho silnejšie gestá, ako doposiaľ, a to môže spôsobiť odchod umiernenejších priaznivcov. Ak tak neurobí, potom stratí tých radikálnych.
Ďalším negatívom pre FIDESZ je, že vládne strany ľahko spoja aktivity Jobbiku so stranou Viktora Orbána, lebo predseda Jobbik Gábor Vona bol členom niekdajších Orbánových občianskych kruhov.
Portál hvg.hu na inom mieste v článku pod názvom Umelý škandál a kampaň hystérie vo veci gardy podotýka, že bezvýznamná periférna hungaristická skupinka dostala v letnej uhorkovej sezóne toľko reklamnej plochy, ktorá by stála miliardy.
Ako ďalej poznamenáva, premiér Ferenc Gyurcsány požiadal generálneho prokurátora o ostré sledovanie činnosti gardy, aj keď by politika do činnosti týchto nezávislých orgánov, ktoré vedia, čo majú robiť, nemala zasahovať.
Vznikajúca Maďarská garda má okrem iných činností aj ochraňovať Maďarsko pred útokom okolitých krajín. Otvorene môžem povedať, že som myslel na Slovensko, Rumunsko a Srbsko, keď som hovoril o tom, že sa možno obávať útoku niektorej susednej krajiny na našu vlasť, povedal nedávno predseda Vona, ktorý svoje tvrdenie zdôvodnil tým, že v týchto krajinách žije početná maďarská menšina, a na druhej strane Maďarsko malo historicky s týmito krajinami v dejinách neustále konflikty.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh