MOSKVA 23. augusta (SITA/AFP) - Po krvavom videu z popravy, na ktorom extrémisti prisahajú, že potečie viac krvi, a bombovom útoku na vlak spájajúci Moskvu s Petrohradom sa Rusko ako vzmáhajúca veľmoc od minulého týždňa necíti viac v bezpečí. Podľa ruských analytikov politika a strach kráčajú v Rusku ruka v ruke a s nadchádzajúcimi voľbami Kremeľ pravdepodobne využije motív "vnútorného nepriateľa" ako hlavný predvolebný slogan.
Pretrvávajúci pocit ohrozenia, nech už pramení odkiaľkoľvek, napomáha politikom udržať sa pri moci, povedal sociológ Boris Dubin z Centra výskumu verejnej mienky Levada v Moskve. "Rozličné politické strany vrátane nacionalistov sa samozrejme pokúsia tento strach využiť. Napokon najväčší prospech má z neho strana pri moci, ktorú ľudia vnímajú ako jedinú možnú záchranu pred týmito hrozbami," vysvetlil Dubin.
Po bombovom útoku na rýchlik Nevskij Expres šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FBS) Nikolaj Patrušev sa poponáhľal s varovaním, že "hrozba extrémizmu a terorizmu aj naďalej pretrváva".
"Je prekvapujúce, ako rýchlo sme sa priblížili voľbám," povedala analytička moskovského Carnegie centra Maria Lipmanová. Ruský prezident Vladimir Putin prevzal moc v roku 1999 v čase bombových útokov na obytné bloky, ktoré podnietili druhú vojnu v Čečensku a napomohli posilneniu Putinovho obrazu ako silného vodcu. Útoky zároveň podporili dohady, že atentáty zorganizovali ruské tajné služby. Konšpiračné teórie sa opätovne vynorili aj po posledných incidentoch.
Lipmanová povedal, že "neobhajuje konšpiračné teórie, no poznamenala, že Putinove opakované slová o hrozbe extrémizmu a terorizmu ospravedlňujú sústreďovanie moci tak, ako to bolo v prípade zrušených volieb guvernérov v roku 2004 po útoku na školu v Beslane. "Žijeme v prostredí, kde hrozba teroru sa často používa v mene obmedzovania slobody v politickej oblasti," dodala analytička.