Pozostalí dvoch z obetí totiž trvajú na slávnostnej, verejnej poslednej rozlúčke s obeťami mafiánskeho vyrovnávania si účtov, na ktorej by sa v kalábrijskej obci San Luca mohli zúčastniť všetci tí, čo by mali o to záujem. Naopak, polícia podľa médií na Apeninskom polostrove nevylúčila, že pravdepodobne z bezpečnostných dôvodov povolí možno iba súkromný smútočný ceremoniál, napríklad na úsvite a bez zádušnej omše v miestnom kostole.
Spor medzi oboma znepriatelenými rodinami Strangio-Nirta a Vottari-Romeo-Pelle, v ktorom nejde len o kontrolu obchodu s kokaínom, ale aj o lukratívne verejné objednávky v kalábrijskom stavebníctve, trvá síce už od roku 1991, dočasne ho však charakterizovalo i asi 10-ročné "prímerie". Dôvody na opatrnosť bezpečnostných zložiek nesporne jestvujú, veď oba rodinné klany disponujú asi stovkou aktívnych členov a sympatizantov, vrátane asi tucta možných vrahov.
Päť z obetí zločinu v Duisburgu, po dvojici páchateľov ktorého sa neustále pátra, pochádzalo práve z obce San Luca.
---
Týždeň po krviprelievaní v Duisburgu vyzvali talianski majitelia reštaurácií na spoločný boj proti vydieraniu prostredníctvom výpalného a iných mafiánskym aktivitám.
Koordinátorka Únie Talianov vo svete (UIM) Laura Garaviniová dnes v Berlíne jednoznačne vyhlásila: Hovoríme nie mafii.
K akcii sa doteraz pripojilo 17 z celkove asi 300 talianskych podnikateľov v oblasti gastronómie v nemeckom hlavnom meste, vrátane niektorých známych reštauračných zariadení.
Hovorca berlínskej polície v reakcii uviedol, že tamojšie bezpečnostné zložky nemajú žiadne informácie o mafiánskych aktivitách v nemeckej metropole.
---
Taliansky spisovateľ Roberto Saviano z Neapola, ktorý vo svojom románe Gomorrha ponúkol detailný pohľad do hospodárskych praktík neapolskej mafie Camorry, varoval v rozhovore pre dnešné vydanie denníka La Repubblica pred úzkymi kontaktmi talianskeho organizovaného zločinu s Nemeckom. "Jedna z najväčších chýb pri posudzovaní kriminálnej organizácie spočíva v tom, že sa považuje za silnú a aktívnu, keď dá o sebe vedieť streľbou. Pri tom je však podstatne zaujímavejšie analyzovať silu mafie, keď nezabíja," uviedol literát.
Podľa jeho slov ukazuje aj masakra z Duisburgu neschopnosť médií pristupovať k problematike organizovaného zločinu. Existencia kriminálnych kartelov v celej Európe je dodnes podceňovaná alebo považovaná za vnútrotaliansky problém. Nemecko teraz výstrely v Duisburgu prebrali z naivného spánku, ak nie z mlčania (spolu)vinníka, pretože kriminálne subjekty z Kampánie a Kalábrie investujú najmenej dve desaťročia kapitál práve v spolkovej republike. Stavebníctvo vo východných spolkových krajinách kontroluje podľa názoru Roberta Saviana práve kalábrijská mafia ďNdrangheta a neapolská Camorra, pričom stovky firiem pôsobiacich ako subdodávatelia, a to nielen v Nemecku, sú spojené s ich klanmi.
U nás je verejným tajomstvom, že Camorra zo Secondigliana a ďNdrangheta z okolia Locri boli prvými investormi na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky po páde berlínskeho múru. Médiá v Nemecku o tom nič nevedia, ale to je práve problém. Ak kriminálne organizácie zostanú iba kauzou pre špecialistov, potom proti nim nemáme šancu, uviedol taliansky spisovateľ.