Washington 20. augusta (TASR) - Americké letectvo vyvíja nadzvukový nosič rakiet X-51A, ktorý by mal umožniť vyslanie strely na cieľ v priebehu niekoľkých minút na rozdiel od niekoľkých hodín, ako je tomu dnes, informuje denník Christian Science Monitor.
Tento stroj by mal letieť rýchlosťou 6,5 Mach, teda približne 6400 km/h, a mal by byť veľmi cenným nástrojom pre také boje, akými sú dnešné vojenské operácie v Afganistane či Iraku. Mal by tiež poslúžiť ako zastrašujúci prvok proti krajinám s vlastnou protiraketovou technikou.
X-51A nie je klasickým zbrojným programom, ale vlastne demonštráciou motora, ktorý zbraň dokáže niesť veľmi vysokou rýchlosťou. Na rozdiel od rakety, ktorá potrebuje svoj vlastný kyslík umiestnený v ťažkých nádržiach, náporový motor mieša kyslík v atmosfére s palivom tak rýchlo, že sa stáva najrýchlejším objektom v atmosfére. Podľa vojenských expertov stačí na tento motorový nosič umiestniť vojnovú hlavicu a Amerika bude mať jedinečnú zbraň.
Počiatočný test motora by mal byť niekedy v roku 2009 a predpokladá sa, že ho nebude možné uviesť do operačnej pohotovosti ďalších osem rokov. Vývoj motora zatiaľ stál 240 miliónov dolárov (šesť miliárd korún), povedal Mark Lewis, hlavný vedec amerických leteckých síl.
"Americké letectvo hľadá spôsob, akým by sa lepšie uplatnilo v globálnej vojne proti terorizmu. Niečo lepšie než sú inteligentné bomby a lietadlá riadené zo zeme, ktoré sa v súčasnosti používajú na pozemné operácie," napísal Guy Ben-Ari z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.
Rýchlosť nového náporového motora X-51A dramaticky zmenšuje čas, ktorý je potrebný na to, aby sa veliteľ oboznámil so situáciou, pripravil raketu na odpálenie a udrel na cieľ, uvádzajú vojenskí analytici.
X-51A by fungoval aj ako zastrašovací element. "Ak by sa teroristi museli obávať takejto zbrane, ktorá by mohla zasiahnuť miesto ich schôdzky, určite by o tom uvažovali," povedal Tom Erhard z Centra pre odhad stratégií a rozpočtov.
Je tu aj možnosť zničenia obranných systémov iných štátov, ktoré by americkým pilotom umožnilo vniknúť do danej krajiny.
Erhard však varoval, že súčasťou novej platformy X-51A by musel byť aj permanentný pozorovací systém. "Je veľmi vzrušujúce hovoriť o rýchlosti Mach 6,5, ale je treba zodpovedať mnoho otázok, než sa tá rýchlosť premení na účinný zbrojný systém," povedal.
12 kol juh