LONDÝN 20. augusta (SITA/AP) - Vodca irackých šiitských milícií Muktada al-Sadr predpovedá blízky koniec vláde premiéra Núrího al-Málikího, ktorá je podľa neho poškvrnená úzkou spoluprácou s americkými silami. V pondelok o tom informoval britský denník Independent. Iracký duchovný pre noviny povedal, že al-Málikího vláda je pred rozpadom napriek úsiliu zvýšiť jej podporu.
"Vláda al-Málikího neprežije, pretože ukázal, že nebude spolupracovať s dôležitými činiteľmi irackého ľudu," vyhlásil al-Sadr. "Premiér je nástrojom Američanov a ľudia to jasne vidia. Pravdepodobne to budú Američania, kto sa rozhodne vymeniť ho, keď zistia, že zlyhal. Tu nevládne demokracia, máme tu zahraničnú okupáciu," uviedol duchovný, ktorý predtým patril k najsilnejším stúpencom al-Málikího.
Začiatkom roka al-Sadr súhlasil, že zmierni svoju protiamerickú rétoriku a nebude otvorene kritizovať prísun amerických vojakov snažiacich sa vybojovať opätovnú kontrolu v Bagdade. S premiérom, ktorý je šiit podobne ako on, sa však v apríli rozišiel a stiahol piatich svojich stúpencov z irackého kabinetu: Tento krok bol jeho protestom proti neochote irackého premiéra určiť časový rozvrh odchodu amerických síl z Iraku.
V rozhovore, ktorý pripravili v juhoirackom meste Kufa, al-Sadr ďalej vyhlásil, že britské sily v južnom Iraku boli porazené a z dôvodu rastúceho odporu voči nim, ako aj obetí v radoch vojakov budú donútené k odchodu skôr, ako plánovali. Problémy v južnom Iraku budú podľa duchovného pretrvávať, kým Briti neodídu. Počet britských síl v Iraku sa znížil zo 7 tisíc na začiatku roka na terajších 5500 vojakov.
"Problémy v južnom Iraku budú pokračovať, bude tam násilie, pretože niektoré krajiny sa snažia ovplyvňovať situáciu," povedal al-Sadr v zjavnej zmienke o Iráne. "Po skončení okupácie v južnom Iraku však budeme môcť žiť ako bratia." Iracký duchovný v rozhovore odmietol informácie, že ušiel do Iránu, ako aj správy, že jeho sily požiadali o pomoc Teherán.