Traja poslanci ODS - Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel, sa dnes s českým premiérom a predsedom ODS Mirkom Topolánkom dohodli na malej korekcii vládnej reformy v oblasti daní.
Výsledkom dopoludňajšej schôdzky v Kramářovej vile v Prahe je sľub trojice poslancov, že v utorok v Poslaneckej snemovni pri finálnom hlasovaní vládny reformný balík podporia.
Korekcia spočíva v zvýšení odpočítateľnej položky na daňového poplatníka fyzickú osobu - v roku 2009. V opačnom prípade by až dvom tretinám zamestnancov a fyzických osôb v ČR hrozilo, že po prechodnom znížení celkovej daňovej záťaže v roku 2008 by sa v roku 2009 ich odvody do daňového systému zvýšili. Podľa troch rebelujúcich poslancov ODS by to bolo v zásadnom rozpore s volebným programom strany.
"Bolo to o tom, aby tá červená zóna zmizla. Aby, keď už nie sme v dnešnej ekonomickej situácii schopní ponúknuť veľké ODS plus, ako sme to mali vo volebnej kampani, tak aby sme v žiadnom prípade neponúkli ODS mínus, aby tie efekty (daňovej reformy) boli (pre občanov) nad nulou," konštatoval poslanec Tlustý v Českej televízii na margo dohody. Zároveň zopakoval, že on, ani ďalší kritici, ktorí požadovali úpravy v oblasti daní, sa nikdy neusilovali o pád Topolánkovej vlády.
Mechanizmus zapracovania zmeny do zákonnej predlohy nebol zverejnený, ale podľa neoficiálnych informácií k úprave dôjde až v Senáte. Tam má ODS tesnú väčšinu a túto zmenu bude môcť presadiť aj sama, bez koaličných hlasov.
Zo 100 koaličných poslancov má výhrady k reforme už iba poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Tomu vadí plánované zavedenie poplatkov pacientov za recept a každú návštevu lekára. Poslanec Hovorka žiadal, aby boli od tejto povinnosti oslobodené aspoň deti do 15 rokov, ale neuspel.
V 200-člennej Poslaneckej snemovni majú teraz koaličné reformy podporu 99 vlastných poslancov koalície a dvoch prebehlíkov z ČSSD. Proti týmto 101 hlasom má opozícia - socialisti a komunisti - iba 98 hlasov.