Americký prezident George W. Bush dnes uviedol, že iracká vláda ešte musí prijať mnoho dôležitých opatrení, aby splnila svoje politické ciele.
Bushovo vyjadrenie prichádza niekoľko týždňov predtým, ako sa má do Kongresu dostať hodnotiaca správa o výsledkoch jeho stratégie v Iraku.
Generál David Petraeus, najvyšší veliteľ amerických síl v Iraku, a Ryan Crocker, veľvyslanec USA, budú v správe, očakávanej 15. septembra, hodnotiť výsledky rozhodnutia šéfa Bieleho domu vyslať do Bagdadu a provincie Anbar niekoľkotisícové vojenské posily.
Očakáva sa, že správa bude konštatovať určitý pokrok vo vojenskej oblasti, ale zároveň aj pretrvávajúce nedostatky v úsilí irackej vlády dosiahnuť národné zmierenie.
Na lokálnej úrovni je to lepšie
Vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore Bush uviedol, že politický pokrok sa dosahuje na lokálnej úrovni v provincii Anbar, kde má už takmer každé mesto svojho starostu a mestskú radu.
"Nastoľuje sa právo zákona. Bohužiaľ, politický pokrok na celonárodnej úrovni sa ešte stále nevyrovnal miere pokroku na lokálnej úrovni," povedal prezident.
Ako ďalej uviedol, vláda v Bagdade ešte musí urobiť mnohé kľúčové kroky, ako je napríklad reformovanie debaasifikačných zákonov, zorganizovanie provinčných volieb či prijatie zákona o prerozdeľovaní ziskov z predaja ropy.
Americké a iracké sily zapojené do novej vojenskej ofenzívy sa podľa Busha zameriavajú proti "teroristom a extrémistom" unikajúcim z Bagdadu a ďalších miest a snažia sa zabrániť ich návratu a zriadeniu nových teroristických základní. Pokúsia sa tiež vypátrať páchateľov tohtotýždňových útokov na náboženskú komunitu jazidiov, ktoré si vyžiadali viac než 200 obetí na životoch, dodal.
Iracký viceprezident zverejnil zábery z väzenského tábora
Iracký viceprezident Tárik al-Hášimí dnes prisľúbil lepšie zaobchádzanie s väzňami a zverejnil zábery zo zadržiavacieho tábora, na ktorých vidno stovky väzňov natlačených vo veľkých klietkach z drôteného pletiva.
Videosnímky zverejnila Hášimího kancelária po viceprezidentovej návšteve väzenského komplexu Rusafa na východe Bagdadu. Vidno na nich rady konštrukcií z pletiva, z ktorých každá má zhruba rozmery basketbalového ihriska a sú v nej umiestnené desiatky osôb.
Väzni - niektorí vyzlečení do pol pása - sa tlačia k drôteným stenám a kričia, že sú nevinní. Časť z nich vykrikuje nacionalistické heslá z čias režimu Saddáma Husajna.
"Väznia ma už dva roky a nikdy som nemal možnosť predstúpiť pred súd!" vykríkol jeden z väzňov.
"Nežiadame jedlo, ani vodu. Iba nás prepusťte. Nespáchali sme žiadne zločiny," hovorí ďalší.
Hášimí väzňov ubezpečil, že iracké úrady robia všetko pre to, aby urýchlili riešenie všetkých prípadov.
"Nebudeme akceptovať takúto nespravodlivosť. Je to hanba nám všetkým. Buďte trpezliví," povedal.
Na druhej strane však dodáva: "Máte (svojím spôsobom) šťastie, že ste tu. Aspoň ste v bezpečí. Tí vonku v bezpečí nie sú."
Bez procesu tisíce osôb
Americká armáda a iracké bezpečnostné sily počas štyroch rokov od pádu Saddámovho režimu uväznili bez riadneho súdneho procesu desaťtisíce osôb. Mnohé z nich zadržiavajú na základe obvinenia z účasti na sunnitskom povstaleckom odpore. Zaobchádzanie s nimi je pre sunnitskú komunitu veľmi citlivou otázkou.
Riaditeľ tábora Rusafa, generálmajor Džumá Husajn pre tlačovú agentúru Reuters v telefonickom rozhovore uviedol, že komplex otvorili pred mesiacom, aby sa kapacitne pomohlo preplneným väzniciam po celom Iraku, a v súčasnosti sa tam nachádza 2779 osôb.
Pletivové konštrukcie boli podľa jeho slov postavené "v súlade s medzinárodnými normami", majú klimatizáciu a možnosť elektrického osvetlenia 24 hodín denne.
Americká armáda v súčasnosti zadržiava 23.000 Iračanov - z toho 19.000 v Camp Bucca, obrovskom väzenskom tábore na juhu krajiny.