Praha/České Budějovice 17. augusta (TASR) V boji s kalamitou kôrovca na Šumave by mala lesníkom pomôcť jedovatá huba, respektíve vodný roztok s obsahom huby Bauveria bassiana. Huba nielenže vyvoláva u lykožrúta mykózu, ale po usadení sa na tele tohto parazita uvoľňuje spóry, ktoré hubu prenášajú na ďalších jedincov.
Za nápadom stoja vedci z Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. V laboratórnych podmienkach mala jedovatá huba proti kôrovcovi stopercentnú účinnosť. V podmienkach lesa by to malo byť 60 až 70 percent.
Projekt značne pokročil a v Šumavskom národnom parku lesníci už na stromy aplikovali 5000 litrov roztoku, ktorý do lesa nosili v prenosných rozprašovačoch. V neprístupných častiach parku, napríklad v Trojmezenskom pralese, roztok jedovatej huby rozprašujú z lietadla.
Huba Bauveria bassiana nie je pre človeka nebezpečná, ale spolu s kôrovcom môže čiastočne vyhubiť aj iný malý hmyz. Napriek tomu správa národného parku projekt podporuje, pretože ho považuje za prírodnú metódu boja s kôrovcom.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy