TBILISI 16. augusta (SITA/AFP) - Rusko vo štvrtok odmietlo dôkazy medzinárodných vyšetrovateľov ako "nepresvedčivé". Vyšetrovatelia podporili tvrdenie Gruzínska, že lietadlo, ktoré zhodilo raketu nad územím Gruzínska, priletelo z Ruska. Delegácia ruských expertov vo štvrtok priletela do Tbilisi, aby podnikla vlastné vyšetrovanie incidentu. Rusi sa stretli s predstaviteľmi gruzínskeho ministerstva obrany, kde im ukázali výsledky vyšetrovania tímu expertov z Lotyšska, Litvy, Švédska a Spojených štátov.
"Cieľom stretnutia bolo ukázať gruzínskym partnerom výsledky našich radarov, ktoré jasne ukazujú, že ruské lietadlo nenarušilo vzdušný priestor Gruzínska," povedal člen ruskej misie Valerij Kenjaikin novinárom po stretnutí na ministerstve. Kenjaikin informoval, že ruská delegácia zostane v Gruzínsku dva dni a navštívi pole, kde sa incident odohral. Raketa nevybuchla a nikoho nezranila, no gruzínsky prezident Michail Saakašvili obviňuje Moskvu, že stupňuje už aj tak dosť vyhrotené napätie medzi oboma krajinami.
Takmer päť metrov dlhá raketa dopadla na pole priamo za dedinou Citelubani približne 50 kilometrov od hlavného mesta Tbilisi. Raketa nevybuchla a nikoho nezranila. Incident však zvýšil už existujúce napätie medzi Ruskom a Gruzínskom. Raketa dopadla na okraji konfliktnej zóny v Južnom Osetsku, ktoré hraničí s Ruskom. Región, ktorý je prevažne pod kontrolou proruských rebelov, sa snaží o nezávislosť od Gruzínska. Vojenskí pozorovatelia, ktorí spolupracujú s mierovými zbormi pod vedením Ruska a s vojenskou monitorovacou misiou OBSE, sú rozmiestnení po celom regióne.