Západné štáty umožňujú Kosovu, aby ich hrozbami chaosu a vydieraním prinútilo uznať nezávislosť juhosrbskej provincie. V článku pre akademický žurnál Rusko v globálnych záležitostiach to napísal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Lavrov tiež obvinil Západ z chybnej politiky potláčania Ruska a vyhlásil, že Moskva chce byť považovaná za rovnocenného obchodného partnera.
"V prípade Kosova, naši partneri majú sklon ustupovať vydieraniu vo forme (hrozieb) násilia a anarchie," uviedol Lavrov v článku, ktorý v stredu zverejnili na internetovej stránke ministerstva www.mid.ru.
Hrozí ruské veto
Západní diplomati varovali pred rastúcim napätím v Kosove v prípade, že provincia nedostane nezávislosť. Kosovskí Albánci tvoria 90 percent dvojmiliónvej populácie regiónu. Moskva sa v spore o budúcnosť Kosova postavila na stranu Srbska, ktoré je rozhodne proti nezávislosti.
Hrozba ruského veta v júli v Bezpečnostnej rade OSN zablokovala Západom podporovanú rezolúciu, na základe ktorej malo Kosovo získať nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Západné mocnosti následne súhlasili s novými rozhovormi medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sú označované za posledný pokus o dosiahnutie kompromisného riešenia. Kosovskoalbánski lídri, ktorí presadzujú plnú nezávislosť, však vyhlásili, že nezávislosť môžu vyhlásiť ešte do konca roka, bez ohľadu na výsledok rozhovorov.
Lavrov: Prečo potláčajú Rusko?
Lavrov uviedol, že rozšírenie NATO do východnej Európy, americký plán raketového dáždnika a čoraz väčšia nedôvera EÚ voči Moskve "obnovujú sanitárny kordón" západne od ruských hraníc.
"Čo môže byť teraz cieľom tohto potláčania Ruska? Ruska - to chcem pripomenúť -, ktoré sa odvrátilo od ideológie, imperiálnych a iných 'veľkých ideí' smerom k pragmatizmu a zdravému rozumu?" napísal Lavrov. "Rusko chce len málo, napríklad len jednoducho obchodovať, niečo, čo naši partneri robia už storočia," dodal.
Podľa Lavrova tvorcovia politiky na Západe by mali upustiť od praxe, v rámci ktorej k Rusku pristupujú zároveň ako k partnerovi aj ako k protivníkovi.
"Ak má niekto v úmysle 'potrestať Rusko za jeho zlé správanie sa', potom akú základňu pre spoluprácu od nás naši partneri očakávajú? Musíte si vybrať medzi potláčaním a spoluprácou," napísal šéf ruskej diplomacie.
Vzťah Busha a Putina je stabilizujúcim faktorom
Lavrov dodal, že napriek sporom medzi Moskvou a Washingtonom, silné osobné vzťahy medzi prezidentmi Vladimirom Putinom a Georgeom W. Bushom sú "stabilizujúcim faktorom" a príkladom dobrej tímovej práce.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Lavrov chcel svoju esej pôvodne publikovať v americkom magazíne Foreign Affairs. Článok však stiahol v júli s odôvodnením, že tamojší redaktori svojimi výraznými editorskými zásahmi skreslili obsah eseje. Magazín tvrdí, že urobil len menšie úpravy pre lepšiu zrozumiteľnosť textu.