Hlavná česká opozičná strana, sociálna demokracia Jiřího Paroubka, obvinila dnes koaličnú vládu Mirka Topolánka, že ňou navrhnuté reformy sú chaotické, protiústavné, a navyše vraj neprinesú ani sľubované zníženie daní, ani znižovanie rozpočtového deficitu.
ČSSD priznáva, že opozícia nemá dosť síl na to, aby reformu zablokovala. Sociálni demokrati preto chcú reformy v oblasti daní, sociálnych dávok a v zdravotníctve zablokovať cez ústavný súd.
"Jednou vecou si táto koalícia môže byť úplne istá: prvý deň po tom, ako sa jej tento paškvil podarí presadiť a objaví sa v zbierke zákonov, sociálna demokracia prostredníctvom svojich poslancov podá do Brna na ústavný súd príslušnú ústavnú sťažnosť," povedal dnes pre TASR predseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek
Ako vysvetlil, ČSSD napadne reformu ako takú kvôli formálnym znakom, ako aj jednotlivé ustanovenia, napríklad zavedenie poplatkov v zdravotníctve.
Kalousek odmieta protiústavnosť
Minister financií Miroslav Kalousek argument o protiústavnosti reformy odmieta a opiera sa o stanoviská vládnych právnikov. Socialisti sú však v tomto smere optimistami, pretože ústavný súd už raz konštatoval, že k zákonom a novelám nie je možné pripojovať tzv. prílepky - pasáže, ktoré s nimi vôbec nesúvisia.
Vládny reformný balík je pritom jednou novelou, ktorá novelizuje až päť desiatok zákonov. A iba jednotný koaličný pozmeňujúci návrh k tejto reforme má 62 strán. Jeho súčasťou je aj návrh novely zákona o liečivách .
"Skutočne, z hľadiska vecnej podstaty, náš ústavný poriadok jasne stanovuje, že zdravotná starostlivosť by mala byť v zásade poskytovaná ako bezplatná. Takže zavedenie poplatkov je jednoznačne protiústavné.
"To, čo predviedla vláda prostredníctvom komplexného pozmeňujúceho návrhu, znamená, že nám sama dodala muníciu pre našu ústavnú sťažnosť. A máme ešte aj tretí argument, procedurálnej povahy, ale tiež veľmi dôležitý: vláda predložila celú reformu ako jediný návrh, pritom vnútorne obsahuje normy, ktoré spolu vôbec nesúvisia, novelizuje viac ako 45 právnych predpisov...
"Ja sa domnievam, že jedna zo základných zásad právneho štátu je prehľadnosť a predvídateľnosť práva, čo sa o tejto novele, ktorú vláda nazýva batohom, v žiadnom prípade povedať nedá," vysvetlil šéf poslancov ČSSD Hašek.
Reformu nepodporí ani poslanec koalície Hovorka
Poslanec českej vládnej KDU-ČSL Ludvík Hovorka tvrdí, že skutočným dôvodom, prečo vládnu reformu verejných financií pri hlasovaní v Poslaneckej snemovni nepodporí, nie je jeho prehnane kritický postoj voči vláde, ale nedôslednosť a nekoncepčnosť ministerstva zdravotníctva, spolu s neústupnosťou ODS premiéra Mirka Topolánka.
Jednoznačne sa hovorilo, že reforma zdravotníctva musí vychádzať zo stanovenia štandardu (lekárskej starostlivosti), to musí byť ako prvé. Poplatky môžu byť ako nejaký doplnok reformy. Ale keď sa začiatok reformy postaví na poplatkoch, tak si myslím že je to úplne zle, konštatoval dnes poslanec, ktorého sa pokúšali prinútiť k zmene postoja šéf KDU-ČSL Jiří Čunek, minister zdravotníctva Tomaš Julínek (ODS) aj premiér Mirek Topolánek. Neuspel ani jeden z nich. Hovorka bol ochotný privrieť oči a ustúpiť, ale požadoval, aby boli od 30-korunových poplatkov za návštevu lekára a za každú položku na recepte oslobodené deti do 15 rokov. ODS ale tento ústupok nespravila.
Podľa vyjadrenia českého ministra zdravotníctva tento ústupok nebol možný. Okrem iného aj preto, lebo k zneužívaniu lekárskej starostlivosti dochádza aj v prípade rodičov malých detí a u mladistvých. Ďalším dôvodom bol podľa Julínka hroziaci spor medzi praktickými lekármi pre dospelých a pre deti a dorast zapríčinený možným rozdielnym nárastom príjmov.
Minister zdravotníctva ľutuje nedohodu s Hovorkom
Julínek nedohodu s poslancom Hovorkom ľutuje, ale chce v rozhovoroch ešte pokračovať. "Samozrejme, (že ma to) mrzí. A budem sa snažiť využiť ešte tých šesť dní (do hlasovania) na to, aby sme na tom komplexnom návrhu, tak ako je napísaný, mohli ísť bod za bodom a ukázať, že veľká časť bodov, zvlášť vo zdravotníctve, boli voči nemu ústretové. Urobil som tam sedem alebo osem zmien. Väčšina z nich je kvôli prianiu pána Hovorku," povedal Julínek pre TASR.
V koaličnom návrhu reformy verejných financií, o konečnej verzii ktorého sa má hlasovať v snemovni na budúci týždeň, sú stanovené poplatky pre pacientov, ktoré sú inšpirované slovenským vzorom. Za návštevu lekára má každý pacient platiť 30 Kč v hotovosti, za návštevu pohotovosti 90 Kč, za každý deň pobytu v nemocnici 60 Kč a 30 Kč bude poplatok za každú položku na recepte. Od poplatkov majú byť oslobodené iba preventívne prehliadky a niektoré skupiny dlhodobo a chronicky chorých.