Tokio 15. augusta (TASR) - Japonsko si dnes pripomenulo 62. výročie svojej kapitulácie v 2. svetovej vojne. K tomuto aktu, ktorý vojnu definitívne ukončil, ho donútili spojenci zhodením atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki.
Na spomienkovom akte premiér Šinzo Abe zopakoval, že jeho krajina sa už nikdy nevráti k vojne, ale naopak, bude robiť všetko pre mier vo svete.
"Japonsko narobilo veľké škody a mnohým krajinám, najmä v Ázii, spôsobilo utrpenie," povedal Abe. "Ako predstaviteľ japonského ľudu vyslovujem obetiam v hlbokej pokore moju ľútosť," dodal.
Abe na rozdiel od svojho predchodcu Džuničira Koizumiho nenavštívil pri tejto príležitosti kontroverznú tokijskú svätyňu Jasukuni, kde sú pochované japonské obete vojny, vrátane 14 odsúdených vojnových zločincov. Urobil tak len jeden minister jeho vlády a 46 poslancov parlamentu.
Koizumi bol prvým japonským premiérom po 21 rokoch, ktorý svätyňu navštívil. Jeho krok opakovane vyvolal pobúrenie v Číne a Kórejskej republike. Podľa týchto štátov svätyňa oslavuje japonský militarizmus.
Aj vyše 60 rokov po skončení vojny sú vzťahy medzi Tokiom a jeho bývalými kolóniami napäté. Abe v marci vyhlásil, že neexistujú spoľahlivé dôkazy o násilnostiach japonských vojakov na ženách na okupovaných územiach. Počas japonskej okupácie Ázie v rokoch 1910-1945 muselo najmenej 200.000 žien slúžiť ako prostitútky pre vojakov.