Washington 14. augusta (TASR) - Loď americkej pobrežnej stráže Healy vypláva v piatok na mapovaciu misiu do Arktídy. Vedci na palube majú určiť, či sa časť tejto oblasti dá považovať za americké územie, informovali dnes svetové média.
Posádka lode bude mapovať morské dno, ktoré sa tiahne 800 km od severnej Aljašky do Čukotského mora.
Podľa amerických vedcov je toto už tretia mapovacia misia v poradí - prvé dve boli v rokoch 2003 a 2004 - a nie je reakciou na nedávne vztýčenie ruskej vlajky na arktickom dne či na oznámenie Kanady o zamýšľanom arktickom prístave.
"Túto výpravu sme plánovali tri roky a pred ňou sa už dve iné uskutočnili. Je súčasťou dlhodobého programu a nie priamou reakciou," povedal Larry Mayer z univerzity v New Hampshire, ktorý bude tiež na palube Healyho.
Americká vláda zároveň chce, aby Senát súhlasil s tým, že sa USA pridajú k zmluve OSN, ktorá vyplýva z morského zákona. Washington zatiaľ túto zmluvu neodobril. Podľa tejto dohody si môže každý arktický pobrežný štát nárokovať na určitú časť podmorského minerálneho bohatstva Arktídy. Svoj nárok musí každá krajina predložiť komisii OSN pre hranice kontinentálnej plošiny.
Podľa Andyho Armstronga, vedca z Národnej oceánografickej a atmosférickej spoločnosti, bude výprava "mapovať tie časti morského dna, ktoré by mohli zabezpečiť predĺženie americkej kontinentálnej plošiny". Armstrong zároveň dúfa, že sa Spojené štáty pridajú k zmluve OSN.
Morský zákon hovorí, že jednotlivým krajinám automaticky patrí 370 km kontinentálneho šelfu, ktorý sa môže rozšíriť, ak sú splnené určité geologické kritériá, uviedla vo svojej správe oceánologická spoločnosť.
1 kol juh