Brusel 14. augusta (TASR) - Európu podkopávajú spory medzi bohatými a chudobnými regiónmi.
Od parlamentných volieb v Belgicku uplynuli vyše dva mesiace, no ešte stále pokračujú rokovania o zostavení novej vlády. V nej budú mať zastúpenie flámske i frankofónne strany, ktoré však majú odlišné názory na právomoci regiónov. Rokovania o ústavnej reforme sa konajú v delikátnej klíme. Existuje riziko, že belgický federalizmus dostane zásah priamo do srdca s cieľom prikloniť sa ku konfederácii - tá však nie je ničím iným, než alianciou dvoch nezávislých štátov, konštatuje Le Soir.
Bohaté Flámsko nie je podľa denníka jediné s takýmito separatistickými ideami. Celý kontinent je skladačkou rozmanitých identít, historicky pospájaných do štátov. V Španielsku žiadajú viac autonómie Katalánsko a Baskicko, v Taliansku chce Liga Severu skoncovať so solidaritou medzi bohatými regiónmi na severe a chudobnejším juhom. V Nemecku Bavorsko a Bádensko-Würtenbersko, dve z najprosperujúcejších spolkových krajín, odmietli minulý rok prispieť väčšou sumou na reformu zdravotníctva, zatiaľ čo východonemecké krajiny čelia ekonomickým ťažkostiam. Osobitné postavenie požaduje aj Škótsko. A ako nespomenúť Čechov, ktorým sa v roku 1993 podarilo mierovou cestou oddeliť od Slovákov, svojich "bratrancov z vidieka" so zastaraným priemyslom zdedeným z komunistickej éry, píše ďalej Le Soir.
Bohatstvo dáva prosperujúcim regiónom krídla, no náhle prejavy nacionalizmu a regionalizmu sa niekedy zmenili na nočnú moru. Odtrhnutie Slovinska, ktoré už viac nechcelo financovať chudobné regióny bývalej Juhoslávie, znamenalo koniec Titovho dedičstva a začiatok bratovražednej vojny.
EÚ sa snaží vyrovnávať ekonomické rozdiely existujúce medzi regiónmi. Obálka s prostriedkami z eurofondov umožnila nejednému regiónu vynoriť sa nad hladinu, nie je však bezodná. Európsky rozpočet na roky 2007-2013 je badateľne rovnaký ako predchádzajúci s tým rozdielom, že EÚ už nemá 15, ale 27 členov. Vinu na tom má egoizmus bohatých štátov. Priepasť, ktorá oddeľuje staré členské krajiny od nových, sa bude dlho prekonávať, keďže ju navyše prehlbujú interné spory.
Belgicko je na križovatke ciest a európsky ideál tiež. Solidarita bola až doteraz cementom pre budovanie Európy. Zúrivá globalizácia a individualizmus sú však skúškou pre tento princíp a belgicko-belgický dialóg bude možno znovu pokusným laboratóriom pre kontinent, uzatvára Le Soir.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar