Stralsund 13. augusta (TASR) - Približne šestina Baltského mora sa pre nedostatok kyslíka premenila na "smrtiacu zónu". Tvrdí to najnovšie Svetový fond na ochranu prírody (WWF), iné organizácie však tieto odhady nepotvrdili.
"Pre nedostatok kyslíka už nie je možný život zruba na 70.000 kilometroch štvorcových," povedal dnes Jochen Lamp z centrály WWF pre Baltské more a dodal, že najmä rieky prinášajú do mora nadmerné množstvá výživových látok, používaných v poľnohospodárstve.
V tejto súvislosti Lamp kritizoval poľnohospodárske dotácie Európskej únie. Podľa jeho slov sa s výdatnou podporou Bruselu Baltské more zmenilo z mora s priezračnou vodou na "kalnú, hnojivami presýtenú vodu".
Podľa Corneliusa Hammera z Rybárskeho inštitútu pre Baltské more v Rostocku sa vie toto more s dočasným deficitom kyslíka dobre vyrovnať a je to "relatívne normálny fenomén".
Nedá sa však vylúčiť, že postihnuté plochy sa zväčšia, určitú úlohu môže zohrávať aj globálne otepľovanie. Hammer tiež predpokladá, že reštrukturalizácia poľnohospodárstva vo východnej Európe zredukuje množstvo škodlivých látok, zanášaných do Baltského mora.