Gaza 13. augusta (TASR) - Predstavitelia palestínskeho Hamasu vyhlásili dnes všetky "nepovolené" demonštrácie v Gaze za nezákonné a následne použili silu na rozohnanie zhromaždenia zvolaného v meste na protest proti "brutálnym útokom" bojovej zložky hnutia známej pod názvom Výkonná jednotka.
Podľa očakávaní sa mali na zhromaždení zúčastniť tisícky ľudí z rôznych politických zoskupení, ale Výkonná jednotka postavila cestné zátarasy okolo hrobu neznámeho vojaka, kde sa mala demonštrácia začať, a takisto zabránila v pohybe autobusom vezúcim demonštrantov na miesto stretnutia.
Svedkovia uviedli, že príslušníci Výkonnej jednotky sácali a bili protestujúcich ľudí.
Niekoľkým stovkám demonštrantov sa však podarilo uniknúť Výkonnej jednotke a pochodovali hlavnou ulicou Gazy, až kým ich nakoniec násilím nerozohnali.
Výkonná jednotka zabránila v práci aj palestínskym žurnalistom, ktorí nemohli prinášať správy o demonštrácii. Novinárom sa vyhrážala zatknutím. Zložka takisto vtrhla do redakcie televízií al-Arabíja a MBC TV, ktorých štáby nakrúcali zhromaždenie v Gaze.
K násiliu na protestnej akcii došlo po tom, čo Hamas zakázal tie zhromaždenia v Gaze, ktoré Výkonná jednotka nepovolila.
Rozhodnutie vydal Hamas krátko na to, čo viaceré frakcie oznámili svoje plány usporiadať v Gaze demonštráciu na protest proti "brutálnym útokom" Výkonnej jednotky. Zákaz mal podľa slov hovorcu Hamasu "opäť nastoliť zákon a poriadok".
Hamas prevzal kontrolu nad pásmom Gazy v polovici júna, keď jeho ozbrojenci vyhnali z kontrolných stanovíšť sily lojálne prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi a jeho strane Fatah.
V Taliansku a Británii sa dnes objavili výzvy na otvorenie dialógu s radikálnym islamistickým hnutím Hamas v pásme Gazy a s Hizballáhom v Libanone.
"Musíme pomôcť Hamasu vyvíjať sa," vyhlásil pre domáce médiá taliansky premiér Romano Prodi. "Pri súčasnom vývoji na Blízkom východe, keď sú Palestínčania rozdelení, keď existujú dva palestínske národy, nikdy nebude mier," dodal.
Prodi zároveň potvrdil, že podporuje súčasné mierové úsilie medzi Izraelom a umierneným palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom na západnom brehu rieky Jordán.
Hnutie Fatah a jeho prívrženci ušli na Západný breh, keď Hamas prevzal v júni kontrolu nad pásmom Gazy. Hamas neuznáva Izrael a tak nedostáva od medzinárodného spoločenstva žiadnu finančnú podporu.
Zahraničnopolitický výbor britskej dolnej komory parlamentu medzitým vyhlásil, že nerozprávať sa s Hamasom je "kontraproduktívne" pre hľadanie mieru na Blízkom východe.
Britská vláda a nový špeciálny vyslanec pre región Tony Blair by sa podľa výboru mali "naliehavo" snažiť o kontakt s Hamasom. To, že Británia podporovala medzinárodný bojkot Hamasu, prispelo totiž v júni k zlyhaniu palestínskej vlády, uvádza sa v správe výboru. Britská vláda by sa mala snažiť aj o skontaktovanie s umiernenými zložkami libanonského hnutia Hizballáh, píše sa správe.
3 jam dem