TEHERÁN 13. augusta (SITA/AFP) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád sa v utorok vydá na turné po strednej Ázii, počas ktorého navštívi tri krajiny, zúčastní sa na významnom regionálnom summite a bude sa usilovať o upevnenie vzťahov Iránu so susednými krajinami. Prezident bude v utorok v Kábule rokovať s afganskou hlavou štátu Hámidom Karzajom, neskôr odcestuje do Turkménska a následne sa zúčastní na summite Organizácie šanghajskej spolupráce (SCO) v Kirgizsku. Zdroj z kancelárie prezidenta uviedol, že Ahmadínedžád sa bude v rámci SCO, ktorá združuje Rusko, Čínu a ostatné stredoázijské krajiny, snažiť pre Irán získať štatút plného členstva.
Irán má podobne ako Pakistan a Mongolsko v SCO štatút pozorovateľa, no usiluje sa o posilnenie svojho postavenia s cieľom vytvoriť z organizácie protiváhu vplyvu Spojených štátov v regióne. "V utorok prezident odcestuje na jednodňovú návštevu Afganistanu, kde bude upevňovať bilaterálne vzťahy a spoluprácu," informoval zdroj agentúru AFP. "Cieľom jednodňovej návštevy Turkménska bude rovnako upevnenie bilaterálnych vzťahov. Vo štvrtok prezident pricestuje do kirgizského hlavného mesta Biškek, kde sa zúčastní na summite SCO v snahe zmeniť štatút Iránu z pozorovateľa na člena," uviedol zdroj.
Počas summitu bude Ahmadínedžád rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, jeho čínskym kolegom Chuom Ťin-tchaom a ďalšími vysokými predstaviteľmi. Rokovania s lídrami stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) Číny a Ruska sa uskutočnia v čase opakovaných varovaní západných mocností, že Teheránu hrozí tretia séria sankcií BR OSN pre jeho kontroverzný nukleárny program. Tlak Západu na Irán sa zvyšuje v dôsledku jeho neochoty zastaviť program obohacovania uránu.
Mahmúd Ahmadínedžád zavíta do Afganistanu po prvý krát od svojho nástupu do funkcie. Spojené štáty a Veľká Británia obviňujú Irán, že v eskalujúcom konflikte s povstalcami na juhu Afganistanu poskytuje zbrane Talibanu. Irán obvinenia odmieta. Napriek trpkým vzťahom medzi Iránom a Spojenými štátmi si Kábul od vytlačenia talibanského režimu inváziou koaličných síl pod vedením USA v roku 2001 udržiava stabilné partnerstvo s Teheránom. Karzaj na svojej nedávnej návšteve Spojených štátov, kde rokoval s prezidentom Georgeom W. Bushom, vzbudil rozruch tým, že označil Irán za "pomocníka" v boji proti terorizmu, čo je v príkrom rozpore so stanoviskom Spojených štátov.
Afganský a iránsky prezident by mali okrem snahy o posilnenie vzťahov prerokovať aj vypovedanie nelegálne žijúcich Afgáncov z Iránu. Irán od apríla vyhostil už viac ako 160 000 neregistrovaných Afgáncov, čo vyvolalo značné obavy, že Kábul prílev imigrantov nezvládne. Irán pokračuje vo vyhosťovaní, no pomalším tempom.
V Turkménsku sa Ahmadínedžád stretne s prezidentom Gurbangulim Berdymuchamedovom, s ktorým by mali prediskutovať zvýšenie dovozu turkménskeho zemného plynu do Iránu.