Naí Dillí 13. augusta (TASR) - Indický premiér Manmohan Singh dnes dôrazne obhajoval kontroverznú dohodu o spolupráci v civilnom nukleárnom sektore s USA, ktorú označil za rozhodujúcu pre rozvoj krajiny. Kritikom v parlamente povedal, že neobmedzuje práva Indie a nebráni jej v budúcnosti vykonať jadrové skúšky.
Historická dohoda vnímaná ako dôležitý prvok nového priateľstva medzi Naí Dillí a Washingtonom vyvolala v Indii búrlivú kritiku i obavy z destabilizácie vlády. Podľa oponentov je nespravodlivá, obmedzuje suverenitu krajiny v nukleárnom sektore a núti ju akceptovať vplyv USA na zahraničnú a strategickú politiku.
Singh však v prejave v parlamente, ktorý prerušovali hlučné protesty opozície i komunistických poslancov podporujúcich vládu, uviedol, že dohovor uzavretý minulý mesiac po dvojročných rokovaniach je "dobrý pre Indiu a svet".
India podľa dohody získa prístup k jadrovému palivu a technike z USA, aby pokryla rastúcu potrebu elektrickej energie. Po 30 rokoch ide o zvrat v prístupe Washingtonu, keďže dosiaľ odmietal takúto spoluprácu krajinám, ktoré rovnako ako India neratifikovali hlavné dohody o nešírení jadrových zbraní.
Dohodu musí ešte schváliť americký Kongres po tom, ako India získa ďalšie súhlasy od medzinárodných organizácií.
Kritici v oboch krajinách tvrdia, že ich vlády robia priveľa kompromisov v dychtivosti uzavrieť tento pakt.
Nesúhlasiaci poslanci si dnes vynútili odloženie zasadnutia parlamentu a počas premiérovho prejavu opakovali požiadavku na zrušenie dohody. Kričali heslá ako "Je to podvod" a "Nechceme sa stať americkými bábkami".
Singh však vyhlásil, že dohoda neobsahuje nič, čo by narúšalo nezávislosť Indie. Krajine umožňuje opätovne spracovať použité jadrové palivo, nevyžaduje obvyklú americkú certifikáciu, nedotýka sa vojenského nukleárneho programu Indie a zaisťuje jej trvalé dodávky paliva.
Hoci India chce naďalej dodržiavať dobrovoľné moratórium na testy jadrových zbraní oznámené po skúškach z roku 1998, jeho prípadné odvolanie bude jej "zvrchovaným rozhodnutím", dodal premiér.