Berlín 12. augusta (TASR) - Diskusiu vyvolal v Nemecku dokument bývalej východonemeckej tajnej služby Stasi, ktorý je písomným príkazom na streľbu pri pokuse o prekročenie hraníc niekdajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Sedemstranový dokument sa objavil krátko pred 46. výročím začatia stavby Berlínskeho múru (13. august 1961) a nanovo rozprúdil debatu o spracúvaní dokumentov režimu NDR.
Už pred desiatimi rokmi bol vo vedeckej publikácii uverejnený rozkaz s rovnakým textom. Teraz sa preto v Nemecku ozvali kritické hlasy, že Spolkový úrad pre záležitosti Stasi chce novým nálezom napomôcť svojej ďalšej existencii.
Vedúca úradu Marianne Birthlerová zdôraznila význam nového objavu s tým, že spracúvanie prípadov na hraniciach NDR by malo pokračovať s novou kvalitou.
Poslanec nemeckého parlamentu Arnold Vaatz (CDU) dokonca vytkol úradu "pachtenie sa za senzáciou". Hovorca úradu Andreas Schulze však oponuje, že ak by aj dokument nebol celkom nový, až teraz sa s ním zoznámila široká verejnosť a zostáva veľmi významným.
Brutalite režimu NDR dáva doteraz nepoznaný rozmer, že sa na utečencov malo strieľať aj bez výstrahy, pričom boli ako cieľ vyslovene uvedené ženy a deti.
Doteraz zodpovední odmietali, že členovia špeciálnych jednotiek Stasi mali rozkaz s právom zabíjania. Dokument odporuje tvrdeniu, že išlo len o prípravu plánov v prípade vojny.
V procesoch proti obrancom múru sa nepotvrdilo ústredné nariadenie na streľbu. Boli nájdené dokumenty, kde bolo použitie zbrane uvedené ako posledný prostriedok. Najskôr sa na utečenca malo zavolať, a potom vystreliť na výstrahu.
Počet obetí na hraniciach NDR stále nie je konečný. Len pri Berlínskom múre zahynulo podľa historikov 133 ľudí. Celkový počet obetí na hraniciach sa odhaduje na 780 osôb.