Praha 12. augusta (TASR) Bývalý český herec a exminister kultúry za ČSSD Vítězslav Jandák pred 25 rokmi počas nakrúcania na Slovensku pravdepodobne zachránil pred zničením židovský náhrobný kameň macevu - z druhej polovice 19. storočia. Kameň si odviezol k sebe do Prahy.
Podľa internetovej verzie českého denníka Právo tak dokonca mohol spáchať trestný čin krádeže.
Samotný politik sa nad tým iba nechápavo usmieva. Pre TASR to komentoval slovami: Každý dobrý skutok musí byť spravodlivo potrestaný! Za medializáciou prípadu stoja podľa Jandáka jeho susedia, ktorí začali tesne pri hranici jeho pozemku stavať studňu bez povolenia, a dostali sa s ním tak do sporu.
Aj v prípade, že by prevoz náhrobného kameňa zo Slovenska znamenal krádež, podľa slov právnika Jaroslava Ortmana pre Právo, je tento čin už dávno premlčaný. Predstavitelia českej židovskej náboženskej obce zaujali ku kroku dnešného opozičného politika Jandáka nejednoznačný postoj. Súkromné vlastníctvo náhrobného kameňa najprv označili za nevkusné a nemorálne, ale keď zistili, že ide o politika, záchranu náhrobku označili za dobrý skutok.
Zachránil som ju pred zničením. Nakrúcal som vtedy pri Bratislave a s hrôzou som si všimol, že z tých pomníkov urobili boľševici cestu. Povedal som si, toto je nejaká úcta k histórii a ľuďom? A jeden z tých kameňov som si naložil a odviezol domov, popísal Jandák denníku Právo, ako sa ku kameňu dostal.
Pre TASR Jandák spresnil, že išlo o cestu, po ktorej jazdili nákladné autá, preto by osud kameňa bol spečatený. Ja si nespomínam na to miesto. Nakrúcali sme pred 25 rokmi, a bolo to miesto, kde pri Bratislave sídli Lúčnica. Pricestoval som tam nakrúcať na jeden deň, autom. Tam sa robila z týchto pomníkov cesta pre stavbu. Ja som si to tam vzal, pretože som si vravel, veď to tie auta rozjazdia, to je škoda, to je krásny pomník. Ale tam nebol žiaden cintorín, tam nebolo nič. Tam boli jednoducho nahádzané pomníky, popísal, ako sa k náhrobnému kameňu dostal.
Politik ČSSD odmieta, že by macevu pred židovskou obcou zatajil. Naopak, na svojej záhrade v minulosti hostil aj predstaviteľov židovskej obce, a tí sa o jeho záchrane kameňa vyslovovali s uznaním. Po prevoze so Slovenska mal Jandák kameň najprv v izbe, ale zistil, že je zakliaty. V okolí herca sa udialo niekoľko nešťastí, a aj jeho samotného zrazilo auto.
Prišiel som na to, že s týmito pomníkmi sa nikdy nemá hýbať. Ale ja som s ním hýbal preto, aby som ho zachránil. Som na to hrdý, uviedol s tým, že vtedy navštívil funkcionárov pražskej židovskej obce. Povedali mi, akú musím povedať modlitbu, aby tie veci okolo mňa prestali. Ja som to nad tým kameňom povedal a ono to skutočne prestalo. Od tej doby, a to už je určite 24 rokov, ju mám na záhrade pod stromom, dodal.
Podľa Daniela Polakoviča z pražskej židovskej obce, ktorý preštudoval snímky macevy, patrí náhrobný kameň židovskej žene, ktorá zomrela 23. apríla 1873. Dnešná hodnota kameňa je asi 40.000 Kč, ale historická cena môže byť vyššia.
Exminister kultúry Jandák pre TASR potvrdil, že ak by sa ukázalo, že príbuzní dotyčnej ženy žijú a chceli by macevu vrátiť, nemal by s tým žiaden problém. To viete, že áno. Tak mu to dám, to je samozrejmé. Mne išlo o to zachrániť artefakt, zdôraznil.
Vlastniť niečo také je z hľadiska zákona prinajmenšom sporné, reagoval pre Právo na prípad s kameňom tajomník Federácie židovských obcí Tomáš Kraus. Pripustil, že pred rokom 1989 sa s týmito artefaktmi obchodovalo. Avšak aj vtedy to bolo bez súhlasu židovskej obce trestné, dodal.
Podľa predsedu pražskej židovskej obce Františka Bányaia bolo privlastnenie si náhrobného kameňa nemorálne. Keď však zistil, že kameň je na záhrade nemenovaného politika, svoje slová zmiernil. To, čo ten človek vtedy urobil, považujem jednoznačne za dobrý skutok a chcem mu za to poďakovať, aj keď neviem, o koho ide. Dnes by sa to asi považovalo ináč, ale vtedy svojím záslužným konaním ten náhrobný kameň zachránil. Najlepšie by bolo, keby o jeho existencii vedelo aj múzeum to kvôli identifikácii a zdokumentovaniu, povedal Bányai s tým, že ďalší osud kameňa je v rukách tohto politika. Predseda pražskej židovskej obce netrvá na vrátení kameňa. Pokiaľ mu kameň prináša šťastie, tak je určite na dobrom mieste, dodal.