Priština 12. augusta (TASR) - Trojka medzinárodných sprostredkovateľov, ktorá vedie nové rozhovory o Kosove, nevylučuje rozdelenie územia súčasnej srbskej provincie ako možné riešenie, ak sa Srbi a Albánci na ňom dohodnú. Vyhlásil to dnes vyslanec Európskej únie Wolfgang Ischinger.
"Zásadou trojky je byť pripravený na podporu akejkoľvek dohody, ktorú sa obom stranám podarí dosiahnuť. To zahŕňa všetky možnosti," uviedol Ischinger na tlačovej konferencii. Na otázku, či sa to týka aj možného rozdelenia územia, odpovedal "Ak to chcú".
Kontaktná skupina šiestich veľmocí predtým vylučovala rozdelenie odštiepeneckej provincie ako hrozbu pre regionálnu stabilitu.
Kosovskí lídri v sobotu v Prištine zdôraznili, že do konca tohto roka očakávajú nezávislosť regiónu na Srbsku. Trojke diplomatov z USA, Ruska a EÚ, ktorí začali posledný pokus o dosiahnutie kompromisu, otvorene povedali, že otázka nezávislosti nemôže byť predmetom rokovaní a že nezávislosť očakávajú v najbližších mesiacoch.
Na Západe panujú obavy, že kosovskí lídri, čoraz viac frustrovaní odkladaním riešenia, nakoniec vyhlásia nezávislosť jednostranne, čo na Balkáne vyvolá novú krízu.
Mocnosti z kontaktnej skupiny - USA, Rusko, Británia, Nemecko, Francúzsko a Taliansko - sa na sprostredkovateľskej misii trojky dohodli po tom, čo Rusko v júli hrozbou veta zablokovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá predpokladá nezávislosť Kosova pod dozorom EÚ.
Západné krajiny návrh rezolúcie vypracovali na základe odporúčania osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, ktorý po 13 mesiacoch sprostredkovania bezvýsledných rokovaní medzi Belehradom a Prištinou BR OSN navrhol, aby Kosovo dostalo nezávislosť, spočiatku pod medzinárodným dozorom.
Západní diplomati pripúšťajú, že najnovšie diplomatické snahy majú len malú šancu na úspech a môže ísť len o kupovanie času pred tým, ako kosovskí Albánci vyhlásia nezávislosť jednostranne a budú sa snažiť získať uznanie zo strany západných mocností.
Trojka má do 10. decembra predložiť správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi. Washington hovorí, že po tomto dátume nebude rokovať a naznačil, že nezávislosť Kosova uzná aj bez rezolúcie BR OSN.
Rusko trvá na tom, že rokovania by nemali byť časovo ohraničené. Bocan-Charčenkov - zrejme s odkazom na hrozby kosovských Albáncov, že veci vezmú do vlastných rúk - zdôraznil potrebu, aby proces "zostal v rámci OSN".
Belehrad ani Priština nevyslali ani náznak ochoty ustúpiť v základnej otázke - nezávislosti Kosova. Srbsko provincii ponúka veľmi širokú autonómiu, ale bez náznakov toho, ako by chcel reintegrovať dvojmiliónovú populáciu kosovských Albáncov.
V prípade, že Kosovo nezávislosť vyhlási bez mandátu OSN, v EÚ by mohlo dôjsť k rozkolu, keďže asi pol tucta z 27 členských štátov odmieta uznať nezávislosť Kosova bilaterálne.