ZAMBOANGA 11. augusta (SITA/AFP) - Tisícky obyvateľov ušli zo svojich domovov na juhofilipínskom ostrove Jolo, kde armáda bojuje s islamskými ozbrojencami obviňovanými zo zabitia viac ako dvadsiatich vojakov. Informovali o tom v sobotu oficiálne filipínske miesta. Podľa slov osobitného prezidentského asistenta pre Jolo Amilhabara Amilasana z miest Maimbung, Indanan a Parang odišlo viac ako 10 tisíc obyvateľov obávajúcich sa násilia. Ako dodal, pre utečencov zriadili vládne evakuačné centrá.
Filipínska prezidentka Gloria Arroyová nariadila veliteľovi armády, generálovi Romeovi Tolentinovi, aby dočasne presunul štáb do južného mesta Zamboanga na dohľad nad ofenzívou. "Armádny štáb bude dočasne zriadený v Zamboange, kým sa situácia normalizuje," uviedla. Podľa prezidentky intenzívna operácia nie je "aktom pomsty, ale stratégiou na dosiahnutie mieru." "Nemôžeme dovoliť teroristom, aby si z juhu urobili rukojemníka ich vzbury."
Okolo 120 ďalších vojakov dopravili letecky v sobotu na ostrov Jolo, nasledovať má čoskoro ďalších tristo, uviedli armádne zdroje. V oblasti je celkove asi 6 tisíc vojakov. Veliteľ brigády na Jolo, plukovník Anthony Supnet uviedol, že vojaci budú ďalej prenasledovať ozbrojencov, aj keď militanti sa roztrieštili do menších skupín a rozptýlili sa v oblasti. Ako povedal, militanti sú členmi Národného oslobodzovacieho frontu Moro (MNLF), skupiny, ktorá v roku 1996 podpísala mierovú dohodu s vládou, a extrémistickej organizácie Abú Sajjáfa, ktorá sa na dohode nezúčastňuje. Obvinil pritom MNLF z podpory Abú Sajjáf.
Za posledný týždeň zahynulo na Jolo najmenej 26 príslušníkov armády a 17 bolo zranených. Väčšina z nich zahynula pri dvoch prepadoch vo štvrtok. Piati moslimskí povstalci prišli o život, ako však Supnet dodal, podľa miestnych obyvateľov je mŕtvych asi 40 povstalcov. Ozbrojenci zvyčajne vezmú so sebou telá mŕtvych spolubojovníkov. Podľa Supneta sú medzi povstalcami aj Dulmatin a Umar Patek, najhľadanejší členovia juhovýchodnej ázijskej teroristickej skupiny Džammá Islamíja. Oboch teroristov obvinili z účasti na bombových útokoch na Bali v roku 2002, pri ktorých zahynulo 202 ľudí. Organizáciu Abú Sajjáfa považujú za páchateľa najhorších teroristických útokov na Filipínach, väčšinou namierených proti cudzincom a kresťanom.