New York 10. augusta (TASR) - Arktický ľad v Severnom ľadovom oceáne ubúda tohto leta takým tempom, ako ešte nikdy od začiatku satelitných meraní v roku 1979. Informoval o tom dnes denník New York Times s odvolaním sa na Williama Chapmana z univerzity v Illionise.
Dôvodom rekordného topenia ľadu je kombinácia prebiehajúceho otepľovania a nezvyčajné poveternostné podmienky, ktoré prevládajú v tomto roku.
"Rozsah úbytku ľadu v júni a júli bol tohto roku jednoducho neuveriteľný," povedal Chapman. Vedci z Hamburgu už vo štvrtok poukázali na tohtoročné mimoriadne silné topenie ľadu v arktických moriach.
Americké Národné centrum pre údaje o snehu a ľade (NSIDC), ktoré má iný systém merania, ešte o rekorde neinformovalo. Podľa odborníkov z NSIDC je však takmer isté, že Arktída bude mať v septembri väčšiu plochu nezamrznutého mora, než aká bola za dlhšie obdobie.
Vedci pozorujú ubúdanie ľadu v Severnom ľadovom oceáne už vyše polstoročia. Podľa novších odhadov hrozí, že moria Arktídy budú v lete bez ľadu už v rokoch 2040 až 2080.
Voda má inú schopnosť reflexie ako ľad, preto sa v súvislosti s topením ľadu dajú očakávať ďalšie klimatické zmeny. Doteraz najmenšiu zamrznutú plochu namerali v lete v roku 2005.