Tokio 10. augusta (TASR) - Japonsko a USA dnes podpísali dohodu o ochrane vojenských informácií, ktorá má zabezpečiť urýchlenú a flexibilnú vzájomnú výmenu vojenských informácií medzi oboma spojencami. Oznámila to japonská vláda.
Dohodu podpísali japonský minister zahraničných vecí Taro Aso a americký veľvyslanec v Japonsku Thomas Schieffer. Je výsledkom snahy japonského premiéra Šinza Abeho posilniť obrannú spoluprácu s USA, ktoré majú v Japonsku rozmiestnených asi 50.000 vojakov. Japonská vláda prisľúbila sprísniť zákony chrániace citlivé informácie pred únikom, čo bola najväčšia obava Washingtonu.
Tieto obavy posilnil tohtoročný únik tajných informácií o sofistikovanom radarovom systéme AEGIS, ktoré z japonského námorníctva prenikli na internet. Tokio i Washington následne vyjadrili potrebu zvýšiť ochranu strategických informácií.
Japonsko sondovalo, či by mu USA predali najnovší typ stíhačiek stealth Raptor F-22, ale Kongres opakovane zakázal predaj lietadla vrátane licencie akejkoľvek zahraničnej vláde, predovšetkým v záujme ochrany svojej sofistikovanej technológie.
Okrem toho, americký veľvyslanec zopakoval želanie USA, aby Japonsko obnovilo zákon umožňujúci japonským vojenským lodiam poskytovať palivo spojeneckým silám pod vedením USA v Indickom oceáne. Informoval o tom predstaviteľ japonského ministerstva zahraničných vecí.
Hlavná japonská opozičná Demokratická strana, ktorá presvedčivo zvíťazila v júlových voľbách do hornej komory parlamentu, už naznačila, že je proti obnoveniu tohto osobitného protiteroristického zákona, keď vyprší jeho platnosť v novembri.
Americkí predstavitelia varovali, že neobnovenie zákona poškodí spojenecké snahy v Afganistane. Japonský minister zahraničných vecí prisľúbil, že sa vláda pokúsi o predĺženie platnosti zákona. A povedal, že očakáva ostrú diskusiu na túto tému, keď sa parlament zíde na mimoriadnom zasadnutí, ktoré by sa mohlo uskutočniť už tento mesiac.
Japonské vojenské námorníctvo poskytuje palivo a ďalšiu logistickú podporu lodiam koaličných síl v Indickom oceáne od novembra 2001 na základe osobitného zákona, ktorého platnosť už bola trikrát predĺžená. Podľa niektorých kritikov takéto misie porušujú pacifistickú ústavu Japonska, ktorá prísne obmedzuje pôsobnosť japonskej armády na sebaobranu. Liberálnodemokratická strana (LDP) japonského premiéra Abeho podporuje posilnenie úlohy Japonska v zahraničných záležitostiach.