TEHRÁN 10. augusta (SITA/AFP) - Vplyvný bývalý iránsky prezident Alí Akbar Hášimí Rafsandžání vyjadril v piatok sklamanie z priebehu rozhovorov so Spojenými štátmi o bezpečnosti v Iraku. "Začali sa dosť neúčinné rozhovory a dúfame, že postupne zohľadnia reálny vývoj. Zatiaľ však Američania nevyslali pozitívne signály a obviňujú nás zo zasahovania (v Iraku)," uviedol Rafsandžání počas svojej piatkovej kázne v súvislosti s dvoma kolami iránsko-amerických rozhovorov. Stretnutia v Bagdade sa nesú v atmosfére vzájomného obviňovania zo zodpovednosti za krviprelievanie v Iraku.
Washington obviňuje šiitskú väčšinu v Iráne z podnecovania náboženského násilia v Iraku a poskytovania bombových zariadení militantom. Teherán obvinenia odmieta a príčinu v nestabilite svojho západného suseda vidí v americkej invázii v roku 2003. Rafsandžání, ktorý predsedá arbitrážnemu orgánu Rade znalcov, v tejto súvislosti povedal, že "pokiaľ nebudeme kritizovať okupáciu (Iraku), tak sa nikam nepohneme."
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád povedal vo štvrtok svojmu hosťovi, irackému premiérovi Núrímu al-Málikímu, že Teherán a Bagdad zdieľajú "vážnu spoločnú zodpovednosti" pri nastolení mieru a bezpečnosti v regióne. Ahmadínedžád takisto uviedol, že Američania musia opustiť Irak.
Americký prezident George W. Bush vo štvrtok varoval Irán pred "dôsledkami" poskytovania zbraní vrátane bombových zariadení Iraku. Bush povedal, že cieľom rokovaní na vysokej úrovni medzi predstaviteľmi Spojených štátov a Iránu v Bagdade je "vyslať správu, že vyvodia následky z dodávania zbraní, ktoré zabíjajú Američanov v Iraku." Bush zároveň varoval irackého premiéra Núrího al-Málikího, že ak ho Spojené štáty pristihnú pri "nekonštruktívnom prístupe" voči Iránu, bude musieť "zaplatiť".