Nielenže tu hlodavce, ktorých počet sa medzičasom odhaduje na 750 miliónov, čo predstavuje 300 myší/osobu, ničia úrodu na poliach, ale pričiňujú sa aj o šírenie tularémie, na ktorú medzičasom ochorelo v oblasti najmenej 88 ľudí. Roľnícke zväzy však hovoria až o 2000 pacientoch.
Tularémia je infekčné ochorenie voľne žijúcich hlodavcov, ktoré spôsobuje baktéria francisella tularensis a ktoré sa môže prenášať aj na človeka. Podľa vstupného miesta pôvodcu ochorenia sa rozlišuje menej nebezpečná vonkajšia forma a nebezpečná vnútorná forma tularémie, ktorej neliečenie vedie v piatich percentách prípadov k úmrtiu infikovaného človeka.
Ochorenie, ktoré sa vyskytuje v Amerike, Ázii a Európe, zaregistrovali po prvý raz v roku 1911. O rok neskôr sa podarilo izolovať pôvodcu ochorenia. Sérum proti nemoci vyvinuli v rokoch 1936-1950 v niekdajšom ZSSR.
Keďže sa symptómy ochorenia podobajú príznakom moru a choroba veľmi často napáda i zajace a divé králiky, označuje sa nezriedka za zajačí mor.
Aktuálna "myšacia pliaga" v Španielsku je najväčšou svojho druhu v histórii krajiny.
Nemožno sa preto čudovať, že sa dnes začalo s pálením polí s cieľom zlikvidovať hlodavce, aj keď je to v letnom období vzhľadom na riziko požiarov povolené iba v mimoriadnych prípadoch.