MADRID 7. augusta (SITA/AFP) - Súčasný predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miguel Ángel Moratinos v utorok vyhlásil, že ho veľmi znepokojil utorkový raketový útok na Gruzínsko, z ktorého Tbilisi obviňuje Moskvu. Moratinos v tejto súvislosti uviedol, že OBSE pozorne preveruje prvé informácie a žiada o detailnú správu o celom incidente. Španielsky minister zahraničných vecí, ktorého krajina v súčasnosti OBSE predsedá, sa zároveň obrátil na obe strany, aby konali zmierlivo.
Gruzínski predstavitelia v utorok oznámili, že vzdušný priestor Gruzínska narušili dve ruské bojové lietadlá a nad severným regiónom Gori odpálili raketu, ktorá po dopade neexplodovala. Rusko akúkoľvek súvislosť s útokom rázne odmieta.
Strela dopadla 25 metrov od domu v dedine Šavšebi, asi 60 kilometrov od Tbilisi. Región Gori susedí so separatistickou provinciou Južné Osetsko, ktorá je predmetom dlhoročného sporu medzi Moskvou a Tbilisi. Gruzínsko obviňuje Rusko, že podporuje separatistov v Južnom Osetsku a v ďalšej odštiepeneckej republike Abcházsko, čím prispieva k destabilizácii krajiny. Obvinenia z narušenia vzdušného priestoru ruským letectvom zaznievajú z Gruzínska pomerne často.