Sarajevo 7. augusta (TASR) - Medzinárodný administrátor Bosny Miroslav Lajčák dnes bagatelizoval význam policajnej reformy, ktorá je predmetom sporov medzi srbskou a moslimsko-chorvátskou časťou krajiny.
Podľa Lajčáka ide o technickú otázku, ktorá je príliš spolitizovaná, a treba ju čo najrýchlejšie vyriešiť, aby sa krajina mohla venovať kľúčovej záležitosti pre priblíženie k EÚ - reforme ústavy, od ktorej závisí jej budúcnosť.
Počas návštevy v hercegovinskom Trebinje slovenský diplomat zdôraznil, že pri policajnej reforme vôbec nejde o zrušenie polície Srbskej republiky (RS) a už vôbec nie o zrušenie RS. Cieľom je hlavne zaistiť, že všetky policajné jednotky budú primerane vybavené a nebudú vystavené politickým tlakom.
Lajčák, ktorý od začiatku júla v Bosne pôsobí ako osobitný vyslanec EÚ a vysoký reprezentant medzinárodného spoločenstva, na polovicu septembra avizoval ďalšie rozhovory straníckych lídrov o policajnej reforme.
Reforma polície je najdôležitejšou podmienkou pre uzavretie stabilizačnej a asociačnej dohody (SAA) s EÚ. Tieto snahy však doteraz stroskotali na odpore bosnianskosrbských politikov. Cieľom reformy je zjednotenie policajných síl krajiny.
Od skončenia vojny z rokov 1992-95 je Bosna rozdelená na dve vysoko autonómne entity - RS a moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny (FBaH). Oba celky majú vlastné policajné sily, ktoré podliehajú tamojším ministerstvám vnútra. Výsledkom je nedostatočná spolupráca medzi bosnianskymi políciami.