Kyjev 7. augusta (TASR) - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes vyzdvihol opätovne nastolenú jednotu stúpencov tzv. oranžovej revolúcie, s ktorou sa dostal k moci. Zároveň vyzval na zintenzívnenie snáh o víťazstvo v septembrových parlamentných voľbách.
Prozápadný Juščenko porazil svojho hlavného rivala, proruského Viktora Janukovyča v opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktoré poznačili obviňovania z podvodov. Juščenko sa do úradu dostal po týždňoch masových "oranžových" protestov jeho stúpencov.
Vnútorné rozbroje však viedli k rozpadu jeho prvej vlády, čo Janukovyčovi umožnilo získať späť post premiéra, čím sa medzi oboma politikmi začal boj o moc. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že voľby výrazne nezmenia pomer síl v parlamente.
Šance liberálov výrazne zvýšilo spojenectvo medzi prezidentovou stranou Naša Ukrajina a novým zoskupením. Prchká expremiérka Julia Tymošenková, ktorá po období odcudzenia obnovila spojenectvo s prezidentom, však do volieb ide samostatne.
Juščenko na straníckom zjazde povedal, že hašterenie sa skončilo. "Boj stredovekých náčelníkov sa skončil. Na toto všetci obyvatelia Ukrajiny čakali," uviedol.
Dodal, že Tymošenkovej blok "s nami postupuje bok po boku, plece pri pleci. Naše spoločné víťazstvo závisí od toho, ako si môžeme vzájomne pomôcť a ako budeme koordinovať našu prácu."
Juščenkovo víťazstvo nad Janukovyčom v roku 2004 medzi liberálmi vyvolalo ambiciózne nádeje, že Ukrajina by sa jedného dňa mohla stať členom dôležitých západných inštitúcií, vrátane EÚ a NATO.
Vnútorné súboje v prozápadnom tábore však sklamali mnohých Ukrajincov, ktorí verili v definitívne zúčtovanie so sovietskou minulosťou. Janukovyčova Strana regiónov skončila prvá v minuloročných parlamentných voľbách a vytvorila vládnu koalíciu so socialistami a komunistami.
Janukovyč naznačil, že po voľbách konaných 30. septembra by spolu s Juščenkom mohli vytvoriť veľkú koalíciu, prezident však odmietol verejne zvažovať takúto možnosť.
Tymošenková, ktorú Juščenko z postu premiérsky po ôsmich mesiacoch v úrade odvolal v roku 2005, svoju predvolebnú kampaň spustila cez víkend prejavom pred stúpencami, s tradičnými sedliackymi vrkočmi na hlave a oblečená v ukrajinskom kroji.
Janukovyč, ktorého v roku 2004 podporoval Kremeľ, medzičasom zmiernil výzvy na tesnejšie vzťahy s Ruskom. Zahraničná politika je v predvolebnej debate len okrajovou témou, obe strany sľubujú hospodársky rast, ktorý je tento rok predpovedaný na 6,5 percenta, ako aj zvýšenie životnej úrovne.
Ukrajinské politické tábory sa na predčasných voľbách dohodli po tom, čo prezident rozpustil parlament s odôvodnením, že premiér sa protizákonne pokúša zvýšiť svoju väčšinu v zákonodarnom zbore, aby mohol zmeniť ústavu a ešte viac obmedziť Juščenkove právomoci.
V prieskumoch vedie Janukovyčova Strana regiónov s 30 a viac percentami podpory, ďalších päť percent majú jeho komunistickí spojenci. Juščenkova Naša Ukrajina, spojenec so skupinou Sebaobrana, má 15 a viac percentnú podporu, rovnako ako Tymošenkovej blok.