Haag 7. augusta (TASR) - Ukrajina podpísala dnes dohodu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) o poskytnutí svojich väzení pre osoby odsúdené za vojnové zločiny. Stala sa tak 12. krajinou - prvou mimo západnej Európy -, ktorá svoje zariadenia poskytla haagskemu tribunálu OSN.
ICTY vytvorili v roku 1993 s cieľom stíhať osoby najviac zodpovedné za vojnové zločiny počas konfliktov, ktoré v prvej polovici 90. rokov sprevádzali rozpad Juhoslávie, a počas kosovskej vojny z rokov 1998-99.
Podozriví sú držaní v zadržiavacom centre ICTY, v jednom krídle prísne stráženého väzenia na haagskom predmestí Scheveningen. Po odsúdení a po skončení prípadného odvolacieho konania si vojnoví zločinci tresty odpykajú v krajine, ktorá ich je ochotná prijať. Holandsko medzi nimi nie je.
V súčasnosti 26 odsúdených väznia v Belgicku, Spojenom kráľovstve, Taliansku, Fínsku, Nórsku, Švédsku, Rakúsku, Francúzsku, Španielsku, Dánsku a Nemecku.
ICTY od svojho vzniku obžaloval 161 osôb a 51 poslal do väzenia. Desať ďalších odsúdených je v odvolacom konaní a 40 prípadov je v procesnej alebo predprocesnej etape.
Na slobode stále zostávajú štyria obžalovaní, vrátane bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. Tribunál má svoju činnosť ukončiť do roku 2010.
2 ari dem